MZ: polityka senioralna jednym z głównych celów rządu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/rynekaptek.pl   16-02-2018, 14:24

MZ: polityka senioralna jednym z głównych celów rządu MZ opracował dokument, który uwzględnia wszystkie sfery życia dotyczące osób starszych (Fot. Archiwum)

Polityka senioralna jest jednym z priorytetów obecnego rządu. Dokument "Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo. Uczestnictwo. Solidarność” został już poddany uzgodnieniom międzyresortowym - informuje MZ.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że  polityka senioralna jest jednym z priorytetów obecnego rządu.

Resort realizuje działania, które mają na celu zmniejszenie kolejek oczekujących na świadczenia oraz poprawę jakości opieki poprzez większą kompleksowość i koordynację świadczeń.

- Wprowadziliśmy sieć szpitali. Nowe rozwiązania usprawniły organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne. Pozwoliły one zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwiły lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych – również z zakresu geriatrii - wskazuje.

MZ dodaje, że uzupełnieniem sieci szpitali jest ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej, która prowadza nowy model organizacji POZ – oparty na medycynie rodzinnej i zespołach POZ. Zakłada on przede wszystkim koordynację działań z innymi elementami opieki zdrowotnej.

Aby zapewnić odpowiednią liczbę specjalistów z dziedziny geriatrii, resort sukcesywnie zwiększa ich liczbę. Obecnie w Polsce jest 417 lekarzy geriatrów. Od 2008 r. ich liczba się podwoiła.

MZ tłumaczy, że zwiększona została atrakcyjność geriatrii w 2003 r., kiedy została uznana za dziedzinę priorytetową (lekarze, którzy wybierają tę specjalizację w trybie szkolenia rezydenckiego, otrzymują większe wynagrodzenie).

Ministerstwo przypomina też, że od 1 września 2016 r. wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, mają dostęp do bezpłatnych leków refundowanych. Program dotyczy leków, które znajdują się w wykazie bezpłatnych leków (część D obwieszczenia refundacyjnego). Ich lista jest stale poszerzana.

Ograniczenie uprawnienia wystawiania recept na bezpłatne leki wyłącznie do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej wynika przede wszystkim z troski o pacjenta poprzez ograniczenie ryzyka polipragmazji czyli przyjmowania leków w niewłaściwym połączeniu, dawce czy w ilości większej niż jest to wskazane - twierdzi MZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH