MZ potwierdza: likwidacja Funduszu od 2018 roku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   03-11-2016, 09:02

MZ potwierdza: likwidacja Funduszu od 2018 roku Resort odpowiada na medialne doniesienia i potwierdza datę likwidacji NFZ

W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi planowanej daty likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia zapewniamy, że zmiana systemowa w tym zakresie nastąpi z dniem 1 stycznia 2018 roku.

Aktualnie przygotowujemy projekt ustawy likwidującej NFZ. Zostanie on przekazany do konsultacji publicznych w ciągu kilku tygodni - dodaje resort zdrowia.

- Zakładaną zmianę w systemie ochrony zdrowia w Polsce realizujemy w kilku etapach - zapowiada minister.

W pierwszej kolejności rząd Prawa i Sprawiedliwości odszedł od praktyki ukierunkowania na komercjalizację i prywatyzację szpitali publicznych oraz utworzył możliwość powoływania nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Przepisy zmieniające ustawę o działalności leczniczej weszły w życie w lipcu tego roku.

- Kolejną ze zmian – wprowadzenie sieci szpitali – zaplanowaliśmy na 1 lipca 2017 roku. Projekt ustawy jest po konsultacjach publicznych i trafi niebawem pod obrady Rady Ministrów - dodaje.

Jak zapewnia, NFZ nie będzie dochodził kosztów udzielonych świadczeń, jeśli wystąpią problemy z potwierdzeniem prawa do świadczeń.

W Sejmie toczą się obecnie prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach, która gwarantuje  każdej osobie, która skorzysta ze świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, że nie poniesie kosztów udzielonego jej świadczenia – nawet jeśli wystąpią trudności z potwierdzeniem jej prawa do świadczeń.

- Dzięki temu poprawi się dostępność świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Zmiana ta wyeliminuje sytuacje, gdy pacjent nie skorzystał ze świadczeń z obawy przed poniesieniem kosztów - zakłada MZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia zostanie zlikwidowany 1 stycznia 2018 roku, czyli już po wprowadzeniu zakazu komercjalizacji publicznych szpitali, utworzeniu sieci szpitali i wprowadzeniu nowych zasad ich finansowania.

- Minister zdrowia, planując harmonogram zmian w systemie opieki zdrowotnej, celowo rozdziela poszczególne etapy reformy. Pozwoli to na sprawne przejście z jednego systemu do drugiego, bez zbędnych obciążeń dla pacjentów i innych uczestników systemu - ocenia szef na Miodowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH