MZ powoła zespół ds. chorób rzadkich

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rynekzdrowia.pl/rynekaptek.pl   15-01-2016, 08:36

MZ powoła zespół ds. chorób rzadkich Wiceminister Łanda zapowiedział powołanie nowego zespołu

W Polsce na tzw. choroby rzadkie według szacunków może chorować nawet do 2 mln osób. - Ministerstwo powoła wkrótce nowy zespół do spraw chorób rzadkich, który wykorzysta rekomendacje unijne - zapowiada wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Pacjenci z tymi schorzeniami borykają się z wieloma problemami, m.in. wydłużonym i utrudnionym procesem diagnostycznym, ograniczonym dostępem do terapii lekowych oraz brakiem koordynowanej opieki - wynika z raportu Uczelni Łazarskiego "Choroby rzadkie w Polsce - stan obecny
i perspektywy". Jest on pierwszą kompleksową publikacją dotyczącą grupy tych schorzeń w Polsce.

W 2012 roku Unia Europejska wezwała kraje członkowskie do opracowania narodowych strategii chorób rzadkich. Polska jest jednym z ostatnich krajów UE, w którym tego typu program nie został wdrożony.

Eksperci analizujący raport wskazują na pilną potrzebę stworzenia i implementacji narodowej strategii dla chorób rzadkich. - Ministerstwo powoła wkrótce nowy zespół do spraw chorób rzadkich, który w przeciągu kilku miesięcy opracuje narodowy plan dla chorób rzadkich zgodnie z rekomendacjami Unii Europejskiej - zapowiedział wiceminister Krzysztof Łanda.

Więcej: http://www.rynekzdrowia.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH