MZ: przetarg na szczepionki zgodny z prawem zamówień publicznych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/rynekaptek.pl   09-11-2016, 15:43

MZ: przetarg na szczepionki zgodny z prawem zamówień publicznych Zakład zamówień publicznych prowadzi przetarg w trybie nadzwyczajnym, gdyż szczepionki muszą zostać zakupione do końca 2016 r.

Przetarg na szczepionki przeciwko pneumokokom odbywa się zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych. Prowadzi go Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia, a nadzoruje merytorycznie Departament Matki i Dziecka - wyjaśnia Ministerstwo w komunikacie.

Ministerstwo Zdrowia odniosło się do publikacji z 8 listopada br. w "Fakcie", która dotyczyła przetargu na szczepionki przeciwko pneumokokom. 

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązkowe szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci. Od 1 stycznia 2017 r. będą szczepione wszystkie nowo narodzone dzieci. Za zakup szczepionek zapłaci ministerstwo.

Jak podaje resort, na szczepionki do wykonywania od 1 stycznia 2017 r. obowiązkowych szczepień przeciwko pneumokokom przeznaczono 160 mln zł. W październiku minister finansów zwiększył budżet ministra zdrowia o tę kwotę, aby kupić te szczepionki do końca 2016 r. Środki pochodzą z rezerwy celowej.

- Przetarg na szczepionki przeciwko pneumokokom odbywa się zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych, wiceminister Krzysztof Łanda nie jest w żaden sposób związany z tą sprawą - informuje MZ.

Resort przypomina, że oferty w przetargu można składać do 14 listopada do godz. 10.00.

Zakład zamówień publicznych prowadzi przetarg w trybie nadzwyczajnym, ponieważ szczepionki muszą zostać zakupione do końca 2016 r. Aby od 1 stycznia 2017 r. nowo narodzone dzieci mogły być szczepione przeciwko pneumokokom, szczepionki muszą znaleźć się na czas w Centralnej Bazie Rezerw w Porębach.

Następnie - jak wskazuje ministerstwo, muszą zostać przekazane do wszystkich powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych w całym kraju, aby placówki, zatrudniające lekarzy wykonujących szczepienia mogły odebrać szczepionki i zaszczepić dzieci w terminie.

- Zgodziliśmy się na zakup szczepionek w opakowaniach obcojęzycznych, pod warunkiem, że wykonawca uzupełni każde opakowanie o ulotkę przetłumaczoną na język polski. Wyrażenie zgody w żaden sposób nie rozstrzyga o wyniku przetargu - podkreśla MZ.

Resort wyjaśnia, że stosuje taką praktykę, jeśli organizuje przetargi na szczepionki pod koniec roku lub musi uzupełnić zapasy w Centralnej Bazie Rezerw. W ostatnich latach było tak m.in. w przypadku przetargów na szczepionki z acelularnym komponentem krztuśca oraz szczepionki przeciwko odrze-śwince-różyczce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH