MZ pyta o zapotrzebowanie na techników. To światełko w tunelu?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   23-11-2016, 08:02

MZ pyta o zapotrzebowanie na techników. To światełko w tunelu? "Dopóki nie zostanie uchwalona ustawa o zawodzie farmaceuty, trudno dyskutować o przyszłości zawodu technika farmaceutycznego" - uważa NIA.

Ewentualny powrót do rozmów na temat wznowienia kształcenia techników farmaceutycznych będzie możliwy dopiero po uchwaleniu ustawy o zawodzie farmaceuty, która w jasny sposób określi rolę i uprawnienia stawiane przed farmaceutami - mówi rzecznik NIA.

Czy istniałaby możliwość kontynuacji kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny? – Pyta Ministerstwo Edukacji Narodowej posłanka Alicja Chybicka, ponownie wywołując dyskusję na temat przyszłości kształcenia zawodowego techników farmaceutycznych.

Resort zdrowia w 2014 roku podjął decyzję o wygaszeniu kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego i zakończenia rekrutacji na ten kierunek od roku szkolnego 2018/2019, wnioskując o wydanie odpowiedniego rozporządzenia do MEN.

Ministerstwo uzasadniało, że zawód technik farmaceutyczny jest zawodem nadwyżkowym na rynku pracy, w którym występuje przewaga napływu bezrobotnych nad napływem ofert pracy, szczególnie, że w końcu roku 2014 r. liczna bezrobotnych techników wzrosła do 1 875 osób.

Światełko w tunelu
Obecnie resort zdrowia potwierdza, że stanowisko w odniesieniu do zawodu technika farmaceutycznego nadal nie uległo zmianie, ale…

- Średnie szkolnictwo medyczne podlegało i nadal podlega zmianom wynikającym
z konieczności spójnego powiązania kształcenia w zawodach medycznych z krajowym rynkiem pracy oraz dostosowania do wymogów rynku europejskiego - odpowiada Milena Kruszewska, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Zwraca uwagę, że dotychczas w systemie szkolnictwa średniego zamknięto kształcenie w wybranych zawodach medycznych, w tym m.in. w zawodzie technika analityki medycznej i technika fizjoterapii. Natomiast decyzja o wygaszaniu kształcenia w zawodach technika farmaceutycznego, podobnie jak asystentki stomatologicznej i opiekunki dziecięcej, została podjęta po szczegółowej analizie zapotrzebowania na te zawody w systemie ochrony zdrowia i związana była z prowadzonym zadaniem w zakresie deregulacji zawodów.

Dodaje jednak, że obecnie w resorcie zdrowia prowadzone są ponowne analizy w kontekście zapotrzebowania na przedstawicieli grupy zawodowej techników farmaceutycznych na rynku pracy: - W ramach przedmiotowych działań zostały rozesłane ankiety celem uzyskania informacji na temat liczby zatrudnianych techników farmaceutycznych oraz zapotrzebowania na przedstawicieli tej grupy zawodowej w kolejnych latach – potwierdza Kruszewska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH