MZ: seniorzy 75+ stopniowo wydają mniej na leki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/rynekaptek.pl   19-01-2017, 09:21

MZ: seniorzy 75+ stopniowo wydają mniej na leki Wydatki seniorów na leki mają zmniejszyć się w kolejnych latach o nawet 60 procent

W 2015 roku seniorzy po 75. roku życia wydali ok. 860 mln zł na leki refundowane. Dzięki projektowi 75+ wydatki tej grupy pacjentów za te leki zmniejszyły się od 1 września 2016 r. o 40 procent - podaje resort zdrowia.

Ministerstwo przypomina, że od 1 września 2016 roku seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, mają dostęp do bezpłatnych leków. Jedyne kryterium to wiek pacjenta - weryfikowany na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia.

Jak wskazuje MZ, w 2015 roku seniorzy po 75. roku życia wydali ok. 860 mln zł na leki refundowane. Dzięki projektowi 75+ wydatki tej grupy pacjentów za leki refundowane zmniejszyły się od 1 września 2016 r. o 40 procent , a w kolejnych latach, jak prognozuje resort, zmniejszą się o ponad 60 proc.

Ministerstwo zaznacza, że lista bezpłatnych leków jest częścią obwieszczenia refundacyjnego.

Obecnie zawiera 1167 pozycji (1167 preparatów), które obejmują 78 substancji czynnych. Znajdują się na niej leki stosowane w leczeniu osób starszych (głównie chorób przewlekłych, np. chorób serca i układu krążenia, choroby Parkinsona, osteoporozy).

Lista jest aktualizowana co dwa miesiące, razem z obwieszczeniem refundacyjnym.

Przypomina także, że od 1 stycznia 2017 r. wykaz został rozszerzony o insuliny ludzkie i krótkodziałające analogi insulin ludzkich, leki zawierające substancję czynną pramipexolum do stosowania w leczeniu pacjentów z objawami idiopatycznej choroby Parkinsona u dorosłych oraz leki zawierające umeclidinii bromidum – stosowane przy leczeniu POChP.

Do 14 grudnia z projektu leki 75+ skorzystało ponad 1,6 miliona seniorów, którym wydano ponad 9,8 mln opakowań bezpłatnych leków. Seniorzy otrzymali ponad 4,2 mln recept na bezpłatne leki.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH