MZ: szczepionki z cenami urzędowymi będą korzystniejsze dla pacjenta

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   29-11-2016, 10:03

MZ: szczepionki z cenami urzędowymi będą korzystniejsze dla pacjenta Rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 r. będą mniej płacić za szczepionki przeciwko pneumokokom.

Zgodnie z projektowanymi przepisami do znowelizowanej ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy refundacyjnej, wszystkie preparaty uodparniające zostaną objęte negocjacjami kończącymi się ustaleniem urzędowej ceny.

Zmiana ma dotyczyć nie tylko obowiązkowych szczepień, lecz także leków antyretrowirusowych stosowanych u osób z HIV i AIDS oraz preparatów dla chorych na hemofilię.

Obecnie, jak wskazuje DGP, realizatorzy programów kupują takie preparaty za różne ceny. Na dodatek nowe leki trafiają do publicznego finansowania bez oceny relacji kosztów do efektów.

Jak tłumaczy wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda, nawet niewielka różnica w skuteczności poszczególnych preparatów może się wiązać z nieadekwatną, znacznie wyższą ceną: - Chcemy, by producenci tych leków musieli przejść m.in. negocjacje cenowe. Zapowiada, że wygenerowane oszczędności trafią do pacjentów, a środki z tego samego budżetu będą mogły być przeznaczone np. na oferowanie nowych leków na leczenie HIV i AIDS.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, obowiązkowe szczepienia przeciwko pneumokokom będą dostępne dla nowonarodzonych dzieci od 1 stycznia 2017 r.

Znowelizowana ustawa refundacyjna umożliwi wpisywanie ich na wykazy leków, do których dopłaca się z publicznych środków. Jak czytamy, zyskać na tym mają przede wszystkim rodzice maluchów, który obecnie za szczepionkę przeciwko pneumokokom płacą w granicach 220–250 zł. Po zmianach, koszt takiej szczepionki ma opiewać na kwotę ok. 87 zł za ampułko-strzykawkę.

Dr Łanda odniósł się także do kwestii preparatów uodparniających na choroby spoza obowiązkowego kalendarza. Szczepionki zalecane miałyby też trafić na wykaz leków refundowanych z odpłatnością ryczałtową 30 lub 50 procent: - Teraz mamy sytuację zero-jedynkową. Część szczepień finansuje w pełni budżet państwa, a za pozostałe muszą w pełni zapłacić obywatele. Chcemy to zmienić – podkreśla wiceminister.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH