MZ: terapia lekiem Incruse wykazała skuteczność

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/rynekaptek.pl   06-09-2016, 12:42

MZ: terapia lekiem Incruse wykazała skuteczność Minister zdrowia objął refundacją lek Incruse, ponieważ warunki finansowe zaproponowane przez producenta obniżyły koszty refundacji leków w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że objęcie refundacją leku Incruse nie ma żadnego związku z pracą zawodową członków rodziny wiceministra Krzysztofa Łandy, ani z jego poprzednim stanowiskiem w fundacji Watch Health Care.

Takie sugestie opublikował "Fakt" informując, że lek został wpisany na listę leków refundowanych mimo negatywnej opinii AOTMiT. Ponadto, że jest produkowany przez koncern, dla którego badania kliniczne wykonywała żona wiceministra Łandy.

Jak czytamy w oświadczeniu MZ, proces refundacyjny to skomplikowana procedura, którą minister zdrowia – w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów – przeprowadza z największą starannością.

Wniosek o objęcie leku refundacją – od jego złożenia przez producenta do wydania decyzji przez ministra – przechodzi długą drogę. Minister decyduje o tym, czy dany lek będzie refundowany, na podstawie 13 kryteriów określonych w ustawie. Rekomendacja prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) jest jednym z tych kryteriów – w związku z tym nie tylko ona wpływa na decyzję ministra dotyczącą refundacji.

Decyzja o refundacji leku Incruse
Minister zdrowia objął refundacją lek Incruse, ponieważ warunki finansowe zaproponowane przez producenta obniżyły koszty refundacji leków w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP) – odpowiada resort.

Ministerstwo zgadza się, że rekomendacja prezesa AOTMiT z 15 marca 2016 roku odnosząca się między innymi do profilu bezpieczeństwa leku była negatywna. Jednak w toku postępowania refundacyjnego pojawiły się nowe dowody naukowe, które zweryfikowały profil bezpieczeństwa tego leku. Informacja na ten temat została opublikowana miesiąc po przygotowaniu rekomendacji prezesa AOTMiT.

„W trakcie stosowania danej terapii w warunkach praktyki klinicznej, po kolejnych badaniach, które potwierdzają skuteczność terapii i weryfikują profil bezpieczeństwa, ocena danej technologii medycznej może ulec zmianie. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku leku Incruse. Wyniki badań opublikowane w International Journal of COPD (2016:11 719–730) wskazały, że nowa terapia ma istotnie wyższą skuteczność niż dotychczas opisywana oraz profil bezpieczeństwa porównywalny z terapią, która była wówczas i jest nadal refundowana”- czytamy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH