MZ: trzeba rozważyć obniżenie urzędowej ceny zbytu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-01-2017, 08:05

MZ: trzeba rozważyć obniżenie urzędowej ceny zbytu Z analiz MZ wynika, że sposobem na obniżenie dopłaty pacjenta może być obniżenie urzędowej ceny zbytu

MZ bierze pod uwagę różne możliwości wsparcia chorych na EB. Jednym z nich będzie spotkanie (10 stycznia br.) z producentem opatrunków stosowanych przez chorych ws. wysokości cen tych wyrobów - poinformował PAP resort zdrowia.

W ostatnich dniach chorzy na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa - EB) oraz ich rodziny alarmowali, że z powodu styczniowego wzrostu cen opatrunków, które najczęściej stosują, nie będzie ich stać na odpowiednią pielęgnację.

W opublikowanej w poniedziałek petycji chorzy wskazywali, że miesięczny koszt tej samej liczby i rodzaju opatrunków w styczniu 2015 r. wynosił 248 zł, a od tego miesiąca - 3478 zł. Całkowity miesięczny koszt leczenia zachowawczego chorego na EB oszacowali na 5-7 tys. zł. Dotychczas petycję w sprawie wysokich cen opatrunków podpisało ok. 14 tys. osób.

Resort zdrowia w piśmie przesłanym PAP przyznaje, że w związku z publikacją najnowszej listy refundacyjnej, wzrosły dopłaty pacjenta do 87 opatrunków (spadły natomiast dla 6 opatrunków kolagenowych).

Ministerstwo zaznacza, że zmiany dopłat nie były związane ze zmianą urzędowych cen zbytu (od stycznia br. są one takie same jak w listopadzie i grudniu 2016 r.). Wzrost dopłat spowodowany jest natomiast zmianą podstawy limitu finansowania, która jest wyznaczana automatycznie w sposób regulowany ustawą refundacyjną.

MZ przypominało, że opatrunki Mepilex (o których pisano w petycji), tak jak pozostałe opatrunki w EB, są dostępne bezpłatnie do wysokości limitu finansowania i za dopłatą w wysokości różnicy między ceną detaliczną a limitem finansowania.

Resort przedstawił też przykładowe wyliczenia, w których wskazuje, że obecnie cena detaliczna opatrunku Mepilex o wymiarach 20 na 50 cm to 149,47 zł, limit finansowania wynosi natomiast 127,73 zł. Stąd wynika dopłata pacjentów w wysokości 21,74 zł. W listopadzie i grudniu (a więc podczas obowiązywania poprzedniej listy refundacyjnej) limit finansowania był wyższy o kilka złotych, pacjenci dopłacali więc odpowiednio mniej.

Z analiz MZ wynika, że sposobem na obniżenie dopłaty pacjenta może być obniżenie urzędowej ceny zbytu. Resort poinformował PAP, że we wtorek odbędzie się spotkanie z firmą Mölnlycke Health Care Polska Sp. z o.o., odpowiedzialną za opatrunki Mepilex, stosowane przez pacjentów z EB.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH