MZ uczestniczy jako jedna ze stron w pracach Zespołu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: sejm/ rynekaptek.pl   22-12-2016, 09:22

MZ uczestniczy jako jedna ze stron w pracach Zespołu To nie jest projekt rządowy, ale poselski - wyjaśnia MZ

Rząd nie prowadzi procedowanego projektu ustawy Pf, a jedynie uczestniczy jako jedna ze stron w pracach Zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego, biorąc udział w toczących się dyskusjach - wyjaśnia wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

W ten sposób wiceminister odpowiedział posłowi Pawłowi Kobylińskiemu na jego interpelację o projekt nowelizacji ustawy.

- Projekt, który jest przedmiotem niniejszej interpelacji jest projektem przygotowanym przez grupę posłów, niemniej jednak nie można go jeszcze nazwać projektem poselskim - dodaje dr Łanda.

Jak wyjaśnia, zgodnie z art. 118 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, prawo inicjatywy ustawodawczej przysługuje posłom, przy czym obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że musi on być wniesiony przez komisję sejmową lub grupę co najmniej 15 posłów.

- W przypadku niniejszego projektu został on przygotowany przez posłów w ramach Zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego i w tym też Zespole podlega on konsultacjom z podmiotami, których zawarte w nim regulacje dotykają - uzupełnia wiceminister.

Konsultacje takie odbyły się 4 listopada 2016 roku, potem projekt był również omawiany 16 listopada 2016 r. podczas posiedzenia Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

- W związku z powyższym należy podkreślić, że rząd nie prowadzi niniejszego projektu ustawy, a jedynie uczestniczy jako jedna ze stron w pracach Zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego biorąc udział w toczących się dyskusjach - ocenia przedstawiciel ministerstwa zdrowia.

Podkreśla, że procedura dotycząca przyjmowania stanowisk Rządu do pozarządowych projektów ustaw została uregulowana w rozdziale 6 uchwały Nr 190 Rady Ministrów z dnia 29 października 2013 r. – Regulamin pracy Rady Ministrów (Dz. U. z 2013 r., poz. 979), do której nie zalicza się zajmowanie głosu podczas roboczej dyskusji nad projektem przedstawiciela organu administracji publicznej.

Co do treści samego projektu - jego wpływu na rynek aptek oraz dostępność pacjenta do leku - w ocenie resortu coraz większa konkurencja sprawia, że zachowania podejmowane przez przedsiębiorców prowadzących apteki są często nieetyczne, a działania podejmowane przez apteki zaczynają się skupiać na prowadzeniu gry rynkowej i walce o pacjenta, a nie na jakości świadczonych usług.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH