MZ: w tym roku zostanie opracowany program leczenia cukrzycy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   28-03-2018, 08:08

MZ: w tym roku zostanie opracowany program leczenia cukrzycy NIK wskazuje na brak strategii przeciwdziałania i leczenia cukrzycy, przez co działania resortu zdrowia w tym zakresie miały w większości charakter doraźny (Fot. Archiwum)

Opracowanie ogólnopolskiego, kompleksowego programu działań mających na celu zapobieganie, wczesną diagnozę i leczenie cukrzycy, zostanie rozpoczęte jeszcze w tym roku - zapewnia Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na nowy raport NIK.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, działania systemu ochrony zdrowia służące zapobieganiu, wczesnemu wykrywaniu oraz leczeniu cukrzycy typu 2 były niewystarczające i miały w większości charakter doraźny.

NIK wystąpiła do ministra zdrowia m.in. o przygotowanie ogólnopolskiego, kompleksowego programu działań, mających na celu zapobieganie, wczesną diagnozę i leczenie cukrzycy, podjęcie działań w celu oszacowania populacji chorych niezdiagnozowanych i wypracowanie metod dotarcia do tych osób z odpowiednią informacją o objawach i skutkach choroby oraz zachęcenia ich do wykonania odpowiedniej diagnostyki i rozpoczęcia terapii. NIK apeluje także o "zintensyfikowanie działań, mających na celu opracowanie modelu planowania kadr medycznych".

Dyrektor Biura Prasy i Promocji MZ Krzysztof Jakubiak poinformował PAP, że opracowanie oraz ewentualne wdrożenie do realizacji nowego programu polityki zdrowotnej, zostanie rozpoczęte po zakończeniu realizacji oraz przeanalizowaniu efektów Programu Ambulatoryjnego Wsparcia Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej na lata 2016-2018.

"Analiza potrzeb oraz koncepcji nowego programu polityki zdrowotnej, który stanowić będzie odpowiedź na wspomniane zalecenia NIK, w zakresie (…) opracowania ogólnopolskiego, kompleksowego programu działań mających na celu zapobieganie, wczesną diagnozę i leczenie cukrzycy (…) zostanie rozpoczęta jeszcze w bieżącym roku" - informuje MZ.

Jakubiak zapewnia też, że resort prowadzi prace w celu określenia wskaźników pożądanej liczby lekarzy specjalistów. Zaznacza jednocześnie, że "jest to proces bardzo złożony i czasochłonny". Model planowania kadr medycznych ma zostać opracowany do końca 2019 r. w ramach tzw. map potrzeb zdrowotnych. Obecnie analizowane jest zapotrzebowanie na lekarzy w poszczególnych dziedzinach specjalizacji, a od maja 2018 r. planowane jest opublikowanie raportu z sytuacji kadrowej lekarzy w poszczególnych dziedzinach medycyny. - Analiza uwzględniać będzie zarówno czynniki demograficzne, jak również epidemiologiczne - wskazuje Jakubiak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH