MZ: w UE są dwie koncepcje polityki ingerencji państwa w rynek apteczny

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   17-05-2016, 09:01

MZ: w UE są dwie koncepcje polityki ingerencji państwa w rynek apteczny

Cały czas trwają w Ministerstwie Zdrowia prace koncepcyjne dotyczące kształtu uregulowań w zakresie koncentracji, apteki dla aptekarza, zmiany struktury właścicielskiej czy też innych zagadnień związanych z aptekami - przypomina Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia.

- Jednakowe uprawnienia, przywileje i obowiązki wszystkich polskich aptekarzy są w równym stopniu chronione, niezależnie od tego czy farmaceuta wykonuje swój zawód w małym czy dużym przedsiębiorstwie. Prawo jest równe dla wszystkich, bez rozgraniczenia na duże podmioty gospodarcze tzw. sieciowe oraz małe podmioty gospodarcze prowadzące pojedyncze hurtownie farmaceutyczne albo pojedyncze apteki - zapewnia wiceminister Marek Tombarkiewicz.

Dodaje, że problem konkurencji małych przedsiębiorstw względem dużych jest zjawiskiem, które dotyka wiele gałęzi gospodarki, nie tylko rynku aptecznego. Za pomocą konkurencji wszyscy uczestnicy procesu gospodarowania dążą do osiągnięcia jak największych korzyści. Konkurencja jest mechanizmem regulującym funkcjonowanie gospodarki kapitalistycznej.

- Według informacji przedstawionych Ministrowi Zdrowia przez Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET odnośnie europejskiego rynku detalicznej sprzedaży leków, obserwuje się dwie koncepcje polityki państwa w zakresie sektora detalicznej sprzedaży produktów farmaceutycznych - dodaje wiceminister i przedstawia obie koncepcje:

- Pierwsza to wysoki stopień ingerencji państwa i w związku z tym wprowadzenie w szerokim zakresie uregulowań umożliwiających jego znaczną kontrolę nad wstępowaniem na badany rynek i funkcjonowaniem na nim przedsiębiorców, a także kontrolę procesów konkurencyjnych. Druga tendencja to ograniczona ingerencja państwa w sferę podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem aptek. W tym przypadku kraje pozostawiły rolę kształtowania ich funkcjonowania procesom rynkowym.

Zgodnie z tą opinią, w przeważającej większości krajów Unii Europejskiej obowiązują typowe rynki otwarte. - Wśród nich znajdziemy kraje nordyckie, anglosaskie i kraje „Nowej Unii”. W niektórych krajach „Starej Unii” obowiązują typowe rynki zamknięte (Austria, Dania, Finlandia, Niemcy). Należy zauważyć, że w systemach prawnych niektórych państw UE zauważa się tendencje do stopniowego odstępowania od większego ingerowania państwa w mechanizmy przebiegające na rynku aptecznym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH