MZ: wiedza o konflikcie interesów musi być ujawniona

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: praca.gazetaprawna.pl/rynekapek.pl   19-07-2016, 12:05

MZ: wiedza o konflikcie interesów musi być ujawniona Skuteczniejsze zapobieganie konfliktom interesów to główny postulat urzędników resortu zdrowia

Nie chodzi o polowanie na czarownice. Nikt nie będzie wyrzucał z pracy tylko dlatego, że żona kieruje hurtownią farmaceutyczną albo dużą apteką. Ale wiedza o tym musi być ujawniana – cytuje jednego z wysoko postawionych urzędników w Ministerstwie Zdrowia DGP.

Postulat urzędników resortu dotyczący zapobiegania konfliktom interesów ma znaleźć się w nowelizowanej ustawie Prawo farmaceutyczne, które według planów wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

Według nowych przepisów, jeżeli okaże się, że któryś ze zobligowanych do składania deklaracji funkcjonariuszy nie ujawni takiej informacji, a potem wyjdzie na jaw, że jego bliscy prowadzą biznes związany z obrotem lekami – konsekwencją będzie nawet zwolnienie go z pracy.

Jak już pisaliśmy, istotnie zmiany będą dotyczyły Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Osoby zajmujące w niej kluczowe stanowiska nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej związanej z wytwarzaniem lub obrotem produktami leczniczymi, substancjami czynnymi oraz substancjami pomocniczymi.

Natomiast w przypadku, gdy osoby najbliższe prowadzą jedną z ww. działalności, urzędnik inspekcji będzie zobligowany do zgłoszenia konfliktu interesów, co prowadzi do wyłączenia z postępowań dotyczących osób najbliższych.

Więcej: http://praca.gazetaprawna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH