MZ: wygaszanie kształcenia techników bez zmian

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   21-04-2016, 21:50

MZ: wygaszanie kształcenia techników bez zmian

W Ministerstwie Zdrowia nie są podejmowane działania mające na celu uchylenie przepisu stanowiącego o wygaszeniu kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny - informuje nas resort zdrowia.

W ostatnich tygodniach do Ministerstwa Edukacji Narodowej zostało skierowanych kilka interpelacji poselskich dotyczących wygaszania kształcenia techników od roku szkolnego 2018/2019. Padają w nich propozycje, by jednak przywrócić to kształcenie.

W odpowiedzi na pytania posłów, Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiedziało, że "do utrzymania kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny w systemie oświaty niezbędny jest wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia".

Jak podkreśla MEN w każdej odpowiedzi, tylko na tej podstawie możliwe jest rozpoczęcie procedury zmiany rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

- W przypadku uznania przez Ministra Zdrowia konieczności utrzymania kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny w systemie oświaty, Ministerstwo Edukacji Narodowej podejmie prace legislacyjne mające na celu uchylenie przepisu § 2 ust. 3 powołanego rozporządzenia, na podstawie którego planowane jest wygaszanie kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny od roku szkolnego 2018/2019 - odpowiada resort edukacji.

Zapytaliśmy zatem Ministra Zdrowia czy widzi potrzebę utrzymania kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny i czy planuje w związku z tym zmianę decyzji o wygaszaniu kształcenia tej grupy zawodowej?

- Decyzja o wygaszaniu kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego została podjęta po szczegółowej analizie obowiązujących przepisów prawa, m.in. w kontekście zachodzących zmian w obszarze regulacji dotyczących systemu kształcenia oraz sytuacji na rynku pracy - odpowiada rzecznik resortu zdrowia, Milena Kruszewska.

Dodaje, że w wyniku tej decyzji, do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 23 grudnia 2011 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2012 r., poz. 7), wprowadzono przepis, zgodnie z którym od roku szkolnego 2018/2019 nie prowadzi się rekrutacji kandydatów do klasy pierwszej (na semestr pierwszy) do szkół prowadzących kształcenie w zawodzie technik farmaceutyczny. Kształcenie w tym zakresie będzie realizowane do zakończenia cyklu kształcenia.

Osoby, które do tego czasu uzyskały bądź uzyskają kwalifikacje do wykonywania tego zawodu, niezależnie od zamknięcia ww. kształcenia, będą mogły pracować w przedmiotowym zawodzie.

- W Ministerstwie Zdrowia nie są podejmowane działania mające na celu uchylenie przepisu stanowiącego o zamknięciu kształcenia w tym zawodzie. Resort na bieżąco analizuje zapotrzebowanie na kadrę medyczną w systemie ochrony zdrowia i podejmuje adekwatne do potrzeb zmieniającego się rynku pracy decyzje - zapewnia Milena Kruszewska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH