MZ wyjaśnia: do końca roku ukończy kursy z ordynowania leków 100 pielęgniarek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: JMac./MZ/rynekaptek.pl   28-12-2015, 10:36

MZ wyjaśnia: do końca roku ukończy kursy z ordynowania leków 100 pielęgniarek Od grudnia uczelni prowadzących kursy dla pielegniarek nie przybyło

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wyjaśnienie dotyczące informacji prasowych o kursach szkoleniowych dla pielęgniarek w zakresie ordynowania leków. Resort informuje, że kursy nie są opóźnione i prowadzi je kilka uczelni. Dokładnie cztery.

„Informujemy, że z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia bezpłatne szkolenia z zakresu ordynacji leków i wypisywania recept dla pielęgniarek i położnych prowadzi obecnie kilka uniwersytetów medycznych m.in. Gdański Uniwersytet Medyczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Do końca roku 100 pielęgniarek ukończy kurs” – informuje MZ.

MZ również przypomina, że na ten cel przeznaczyło kwotę 52 mln zł ze środków europejskich oraz, że pierwsze szkolenia dofinansowane ze środków europejskich rozpoczną się w 2016 r.

Przypomnijmy, że nie tak dawno w tej sprawie do ministra zdrowia zwracał się RPO, który napisał:

"Z niepokojem obserwuję przygotowania do wdrożenia nowych kompetencji pielęgniarek i położnych w zakresie wystawiania recept na leki, zleceń na wyroby medyczne i skierowań na badania diagnostyczne".

Bodnar zauważa, że minister był zobowiązany wydać rozporządzenia określające m.in. szczegółowy wykaz leków, jakie będą mogły ordynować pielęgniarki i listę badań, na jakie będą kierować. Zdaniem rzecznika rozporządzenia te zostały wydane z dużym opóźnieniem, "co utrudnia właściwe przygotowanie pielęgniarek i położnych do realizacji nowych uprawnień".

Zauważa też, że w efekcie tych opóźnień program kursu specjalistycznego, jaki powinny przejść pielęgniarki, został zatwierdzony dopiero 3 listopada br. "Nie uruchomiono zatem w stosownym czasie możliwości odbycia kursu specjalistycznego, stanowiącego warunek realizacji nowych uprawnień pielęgniarek i położnych" - ocenił Bodnar.

To było w połowie grudnia br. A na początku grudnia o braku szkoleń informowały podkarpackie pielęgniarki.

- Do wejścia nowych przepisów w życie został miesiąc, ale wciąż niczego konkretnego nie wiemy. Nie odbyły się dotychczas żadne szkolenia - mówi Halina Kalandyk, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na Podkarpaciu.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że z prośbą o zorganizowanie takich szkoleń jeszcze w tym roku wystąpiło do uczelni medycznych w całej Polsce. Kursy przygotowujące pielęgniarnki i położne do wypisywania leków mają być dla nich bezpłatne.

Na stronie ministerstwa jest wykaz uczelni, w których realizowany będzie kurs. Wykaz ten nadal zawiera… 4 uczelnie.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH