MZ wyjaśnia jak dzielić marże leków wywożonych za granicę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Polska The Times/ rynekaptek.pl   07-04-2015, 11:20

MZ wyjaśnia jak dzielić marże leków wywożonych za granicę Wywóz leków za granicę trwa

Według statystyk ponad 75 proc. polskich hurtowni sprzedaje dziś leki wyłącznie za granicę. Jakie stanowisko przy tym procedezre zajmuje MZ - pyta Polska The Times.

Gazeta dodaje, że w całym tym procederze najbardziej niejasne jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia: "bo deklaracje dbałość o interesy pacjentów, ale w odpowiedziach na zadane pytania hurtowników dotyczące interpretacji przepisów ustawy refundacyjnej w zakresie wywozu leków poza granice Polski, Grzegorz Bartolik, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ, udziela instrukcji, jak najlepiej postępować, by usprawnić proces sprzedaży i wywozu leków za granicę".

Polska The Times powołuje się na korespondencję, jaka jest wysyłana do hurtowników, którzy proszą o wyjaśnienia w sprawie stosowania urzędowych cen i marż przy wywozie leków za granicę.

Dyrektor Bartolik wyjaśnia między innymi, kiedy można podzielić marżę hurtową między hurtowników, aby zmniejszyć koszty sprzedaży z jednej hurtowni do drugiej, kiedy do urzędowej ceny zbytu dolicza się urzędową marżę hurtową, tłumaczy także, w jakich sytuacjach regulacje ustawy refundacyjnej dotyczące konieczności stosowania urzędowych cen zbytu i marż leków nie mają zastosowania.

"Z tego wynika, że największym zmartwieniem dla Ministerstwa Zdrowia wydaje się konieczność zaznaczenia przez hurtowników w dokumentacji sprzedaży ilości produktu leczniczego przeznaczonego na inny rynek niż polski. Próby zapobiegania niedoborom leków na półkach polskich aptek dyrektor Bartolik sprowadza do konieczności monitoringu dostaw, przy czym nie precyzuje, kto miały ten monitoring prowadzić" - pisze Polska The Times.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH