MZ: wyższy próg efektywności kosztowej dla terapii ostatniego rzutu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   23-11-2016, 13:43

MZ: wyższy próg efektywności kosztowej dla terapii ostatniego rzutu W trakcie rozmowy pacjenci przedstawili swoje propozycje zmian legislacyjnych

Zapowiedź podwyższenia progu opłacalności dla leczenia ostatniego rzutu - to wynik spotkania wiceministra zdrowia, Krzysztofa Łandy z przedstawicielami organizacji wspierających osoby z chorobami nowotworowymi.

Spotkanie zostało zorganizowane na wniosek pacjentów, którzy we wrześniu br. przesłali do resortu zdrowia 10 postulatów do systemu refundacyjnego.

W trakcie rozmowy pacjenci przedstawili swoje propozycje zmian legislacyjnych do dwóch projektów: nowelizacji ustawy refundacyjnej oraz ustawy o ratunkowym dostępie technologii medycznych. Analiza dokumentów wskazuje, że rząd zamierza w pełni wdrożyć cztery rekomendacje pacjentów. Trzy kolejne mają być spełnione w części.

Resort planuje podwyższyć próg efektywności kosztowej dla terapii ostatniego rzutu. W trakcie spotkania padły również deklaracje dotyczące braku wpływu ustawy o refundacji wyrobów medycznych na sytuację pacjentów stomijnych.

"Istnieje szansa także na wprowadzenie rozwiązań zmierzających do skrócenia czasu od podjęcia decyzji refundacyjnej do faktycznego udostępnienia terapii, jak również zmian, które umożliwią legalne podanie leku nierefundowanego w ośrodku, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia" - informują pacjenci w komunikacie.

Inicjatywa piętnastu organizacji powstała z powodu istotnego charakteru regulacji. Po pierwsze, dostępność terapii onkologicznych poza systemem finansowanym ze środków publicznych jest znikoma i osiągalna dla nielicznych.

Po drugie, dostępność terapii jest jednym z czynników istotnie wpływających na skuteczność leczenia w systemie opieki onkologicznej. Po trzecie, wielokrotnie w swojej działalności szukając możliwości rozwiązania problemów związanych z dostępnością leczenia, spotykali się z problemami, których występowanie motywowano regulacjami prawnymi.

Tymczasem rolą państwa jest zapewnienie odpowiednich ram prawnych, w których pacjenci mogą uzyskać najlepsze możliwe leczenie.

Do inicjatywy należą:

Federacja Stowarzyszeń Amazonki
Fundacja Carita – Żyć ze Szpiczakiem
Fundacja Gwiazda Nadziei
Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej
Fundacja Onkologiczna Alivia
Fundacja Onkologiczna No pasaRAK
Fundacja „Pokonaj raka”
Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie!
Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO
Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego „Gladiator”
Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem z Chorobami Nowotworowymi Sanitas
Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem Jajnika Niebieski Motyl
Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny
Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”
Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH