MZ zaleca korzystną interpretację przepisów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/rynekaptek.pl   28-03-2018, 08:43

MZ zaleca korzystną interpretację przepisów MZ wskazuje, że uprawnionej osobie przysługuje zwielokrotniony limit finansowy w zależności od liczby sztuk wyrobó wypisanych na zleceniu (Fot. Archiwum)

Minister zdrowia zwrócił się do prezesa NFZ o zastosowanie korzystnej interpretacji zmian w rozporządzeniu w sprawie dofinansowania środków absorpcyjnych. Wnioskuje o przyznanie uprawnionym pacjentom podwójnego limitu finansowego, w przypadku wydania większej niż 90 sztuk wyrobów medycznych.

Minister zdrowia zwrócił się 27 marca do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o natychmiastowe zastosowanie korzystnej dla pacjentów interpretacji zmian w Rozporządzeniu w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, które weszło w życie 3 marca - informuje resort.

Nowelizacja rozporządzenia zwiększyła limit ilościowy na środki absorpcyjne z „do 60 sztuk” na „do 90 sztuk”.

Minister Łukasz Szumowski wskazuje, że w przypadku, gdy osoba, której przysługują uprawnienia wynikające z „Ustawy za życiem” potrzebuje większej liczby wyrobów medycznych przysługujących miesięcznie, przyjąć należy, że takiej uprawnionej osobie przysługuje zwielokrotniony limit finansowy w zależności od liczby sztuk wypisanych na zleceniu przez osobę uprawnioną.

W związku z tym, jeżeli pacjent będzie miał większą liczbę wyrobów medycznych przepisanych przez lekarza niż 90 sztuk, np. 120 sztuk, przysługiwać mu będzie podwójny limit finansowy tj. 2 x 90 zł = 180 zł, przy jednoczesnym zachowaniu poziomów odpłatności pacjenta określonych w rozporządzeniu.

Ministerstwo wskazuje, że stosowanie powyższej interpretacji do środków absorpcyjnych będzie obowiązywało do czasu wypracowania kompleksowych rozwiązań dla tej grupy wyrobów medycznych.

Jednocześnie minister Łukasz Szumowski podjął decyzję, aby wspólny zespół Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, przy zaangażowaniu prezesa NFZ, wypracował możliwie najlepsze, docelowe rozwiązania w zakresie zaopatrzenia pacjentów w materiały chłonne.

Więcej: https://www.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH