MZ zdecydowało: ellaOne pozostanie dostępna bez recepty

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: JMac./rynekaptek.pl   01-04-2016, 08:03

 MZ zdecydowało: ellaOne pozostanie dostępna bez recepty ellaOne pozostanie nadal dostępna bez recepty

Mimo wcześniejszych zapowiedzi ministra zdrowia, że tabletka ellaOne będzie dostępna tylko na receptę, resort zdecydował się pozostawić tę kwestię do wyboru kobiet – podaje w przygotowywanym oświadczeniu resort zdrowia.

Na decyzję ministra wpłynęły przede wszystkim opinie ekspertów, a także liczne petycje i naciski ruchów feministycznych.

- Na razie nie możemy podać szczegółów tej decyzji, oświadczenie jest przygotowywane i opublikowane zostanie niezwłocznie po podpisaniu przez ministra zdrowia – czytamy w odpowiedzi mailowej resortu do redakcji Rynku Aptek.

Dowiedzieliśmy się, że najprawdopodobniej, odpowiedź będzie gotowa już w sobotę 2 kwietnia br.

Przypomnijmy, w środę, 30 marca, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział:

- Nie zabronimy stosowania pigułki tzw. antykoncepcji awaryjnej ellaOne, bo specyfik jest zarejestrowany w całej UE. Przez korektę prawa doprowadzimy do tego, że będzie dostępny na zlecenie lekarza.

Sprzedaż w aptece produktów leczniczych mających wskazania do stosowania w antykoncepcji będzie mogła odbywać się jedynie na podstawie recepty – przewidywał wstępnie projekt zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który trafił do konsultacji.

Teraz ma zostać zmieniony i dotyczyć będzie wszystkich innych produktów tego typu, z wyjątkiem ellaOne, która od 2015 r. była wprowadzona do sprzedaży bez recepty w krajach UE, a w Polsce od stycznia 2016 r.

W sondażu Ariadna zapytano, czy zdaniem respondenta awaryjna pigułka antykoncepcyjna "dzień po" powinna być w Polsce dostępna bez recepty dla osób w wieku powyżej 15 lat. Pozytywnie na to pytanie odpowiedziało aż 58 proc. badanych, a przeciw było tylko 34 proc. respondentów.

Wcześniejsza decyzja resortu zdrowia też była odpowiedzią na petycje. Tyle że wtedy o wprowadzenie zakazu sprzedaży ellaOne bez recepty upomniały się stowarzyszenia prezentujące "wartości katolickie".

- Ministerstwo zdrowia analizuje możliwość wprowadzenia prawnych ograniczeń w dostępności do produktu ellaOne - informował wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda w odpowiedzi na petycję jednego ze stowarzyszeń katolickich.

Jak środowisko prawicowe odbiera ostatnią decyzję ministra?

- Mamy demokrację i to społeczeństwo ma ostateczny głos – wyjaśnia jeden z ekspertów. – Do tego dochodzą wyniki badań, analizy, raporty przygotowywane nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Analiza była rzetelna i skrupulatna. Nie jesteśmy zadowoleni, że musieliśmy się poddać, ale zobowiązujemy się, że nadal będziemy przyglądać się i analizować wszystkie za i przeciw. Na razie pozostawienie tego specyfiku bez recepty potraktować należy warunkowo – dodaje.

Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że ten okres pozostawienia ellaOne jako produktu OTC ma zostać wydłużony do końca 2016 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH