MZ zrealizuje plan ratunkowego dostępu do technologii lekowych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/rynekaptek.pl   14-02-2017, 15:35

MZ zrealizuje plan ratunkowego dostępu do technologii lekowych Rząd przyjął projekt ustawy, który wprowadza ratunkowy dostęp do technologii lekowych

Ratunkowy dostęp do technologii lekowych umożliwi pacjentom dostęp do leków, które nie są refundowane w danym wskazaniu - informuje resort zdrowia i przedstawia najważniejsze rozwiązania systemowe.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek (14 lutego br.) projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Jak informuje MZ, projekt ustawy przewiduje doprecyzowanie wykazu świadczeń gwarantowanych
Uzasadnia, że celem projektu jest optymalizacja i zwiększenie przejrzystości wydatków NFZ na świadczenia gwarantowane. Uwolnione środki będą mogły być przeznaczone na nowe świadczenia zdrowotne oraz te, które obecnie są niedofinansowane.

Kolejnym rozwiązaniem jest ratunkowy dostęp do technologii lekowych (RDTL), który umożliwi pacjentom dostęp do leków, które nie są refundowane w danym wskazaniu.

Pod warunkiem, że będą one niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjentów, ich użycie będzie uzasadnione i poparte wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej oraz jeżeli u pacjenta zostały wyczerpane wszystkie możliwe do zastosowania dostępne technologie medyczne.

Resort wyjaśnia, że zmiany te są konieczne, ponieważ – ze względu na obowiązujące przepisy – obecnie pacjenci nie mogą otrzymać nieodpłatnie leku ratującego życie, jeśli nie jest on refundowany.

Projekt wprowadza także zmiany w ustawie z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne. Dotyczą one doregulowania dostępu do tabletek ellaOne.

W ich efekcie tabletki te będą wydawane na receptę, powrócą więc do grupy leków, których wydawanie będzie się wiązało ze ściślejszą kontrolą lekarską.

- Uzasadniają to względy medyczne. Wydawanie leku na receptę to procedura, która ma na celu zapewnienie pacjentom maksymalnego bezpieczeństwa farmakoterapii. Tymczasem obecnie już bardzo młode osoby (nawet po 15. roku życia) mogą bez kontroli lekarskiej kupić i stosować ten środek – argumentuje MZ.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH