MZ zrezygnował z przesyłania pocztą zaproszeń na badania

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   12-04-2018, 10:41

MZ zrezygnował z przesyłania pocztą zaproszeń na badania Na cytologię i mammografię zgłasza się coraz mniej kobiet (Fot. Archiwum)

Ministerstwo Zdrowia wstrzymało rozsyłanie zaproszeń na przesiewowe badania mammograficzne i cytologiczne pocztą. Lekarze alarmują, że wkrótce nastąpi wzrost umieralności na nowotwory piersi i szyjki macicy.

W 2015 r., po dziesięciu latach wysyłki, resort zdrowia ocenił, że nie ma podstawy prawnej do korzystania z NFZ-owskiego Systemu Informatycznego Monitorowania Profilaktyki (SIMP) i wstrzymał rozsyłanie zaproszeń na przesiewowe badania mammograficzne i cytologiczne pocztą - pisze "Rzeczpospolita".

Resort zdrowia zapewnia, że w ramach zachęcania do przesiewowych badań profilaktyki nowotworowej prowadzi działania promocyjne, edukacyjne i informacyjne, m.in. za pośrednictwem ogólnopolskich stacji radiowych i telewizyjnych, pytanie jednak, czy zastąpią one zawiadomienia rozsyłane pocztą - zastanawia się gazeta.

Statystyki pokazują, że gdy w 2015 r. na badania piersi w ramach programu przesiewowego zgłaszało się 41,6 proc. kobiet w wieku 50-69 lat (45,5 proc. łącznie z przychodniami specjalistycznymi), to rok później już tylko 38 proc. (42,2 proc. łącznie). Spadła również zgłaszalność na badania cytologiczne - z 20 proc. w ramach programu (42,11 proc. łącznie) w 2015 r. do 16,5 proc. w ramach programu (38,9 proc.) w 2016 r.

Tymczasem, jak zauważa Rzeczpospolita, w Ministerstwie Zdrowia trwa legislacyjny impas. Od końca 2016 r. resort zdrowia szuka sposobu na legalne korzystanie z bazy SIMP. Zgodnie z ówczesną interpretacją generalnego inspektora danych osobowych SIMP jako narzędzie do rozliczania świadczeń nie jest przeznaczony do gromadzenia i przetwarzania danych medycznych ani do wysyłki zaproszeń. NFZ nie miał zatem prawa udostępniać gromadzonych w nim danych obejmujących imię, nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania, wojewódzkim ośrodkom koordynującym (WOK), które adresowały zaproszenia.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH