MZ: ZSMOPL opóźniony z powodu pilotażu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   07-09-2016, 11:26

MZ: ZSMOPL opóźniony z powodu pilotażu System kontroli leków ruszy od 2018 roku

Wdrożenie komputerowego systemu kontroli leków przewidywane było na 1 stycznia 2017 roku. Planuje się jednak obowiązek sprawozdawania danych za pomocą ZSMOPL przełożyć na 1 stycznia 2018 r., w związku z koniecznością przeprowadzenia pilotażu - informuje MZ.

Taką odpowiedź otrzymał poseł Krzysztof Gadowski na pytanie o opóźnienia wdrożenia komputerowego systemu kontroli leków.

- Mając świadomość ograniczeń w możliwości monitorowania rynku leków, Minister Zdrowia we wrześniu 2014 r. uzyskał potwierdzenie zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych na stworzenia Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL), a od listopada 2014 r. rozpoczął prace projektowe i przygotował specyfikację systemu informatycznego zbierającego niezbędny zakres danych potrzebnych do skutecznego monitorowania rynku - informuje podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Katarzyna Głowala.

Dodaje: - Wdrożenie powyższych rozwiązań przewidywane było na dzień 1 stycznia 2017 roku. Planuje się jednak obowiązek sprawozdawania danych za pomocą ZSMOPL przełożyć na dzień 1 stycznia 2018 r. Związane jest to z koniecznością przeprowadzenia pilotażu oraz zapewnienia odpowiedniego czasu dla podmiotów uczestniczących w obrocie lekami na dostosowania swoich systemów informatycznych do sprawozdawania danych.

Pilotaż będzie miał na celu sprawdzenie, w jakim zakresie oraz na jakich zasadach dane te powinny być sprawozdawane, aby spełniały swój cel, przy jednoczesnym jak najmniejszym obciążaniu podmiotów uczestniczących w systemie.

- Planuje się także, aby przez cały rok 2017 istniała możliwość dobrowolnego korzystania z funkcjonalności systemu, co pozwoli zebrać informacje z rynku o potencjalnych problemach z jego stosowaniem. W tym też okresie zostanie uruchomione forum, na którym będzie możliwość uzyskania informacji o systemie oraz specjalna infolinia, aby pomagać podmiotom w przystosowywaniu się do nowych wymagań. Informacje zebrane w ten sposób od użytkowników systemu mogą stać się podstawą do wszczęcia prac legislacyjnych w przedmiocie ewentualnych zmian jego funkcjonalności - opisuje wiceminister Głowala.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH