MZ: ZSMOPL wejdzie z rocznym opóźnieniem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   11-07-2016, 09:28

MZ: ZSMOPL wejdzie z rocznym opóźnieniem System komputerowy będzie działać od 2018 roku

Proceder wywozu leków zagranicę nadal kwitnie. Rząd obiecał wprowadzenie sytemu kontroli dostępności leków w aptekach. Zostanie jednak wdrożony z opóźnieniem.

Komputerowy system, który miałby skrupulatnie monitorować, jakich i w których aptekach leków brakuje zostanie wprowadzony rok później niż na początku zakładano.

Pełny obraz sytuacji mieliśmy mieć już od 1 stycznia 2017 roku.

- Obecnie trwają prace legislacyjne mające na celu przesunięcie tego terminu na 1 stycznia 2018 r. - poinformowała "Gazetę Wyborczą rzecznik resortu zdrowia Milena Kruszewska i wyjaśniła, że termin zostanie przesunięty m.in. ze względu na prośby przedsiębiorców i konieczność dostosowania się do wymogów systemowych.

Choć problemy z dostępnością leków są dużo mniejsze, to ciągle nielegalnie wyciekają one z naszego kraju. W porównaniu z Europą Zachodnią są tanie. Popyt jest zwłaszcza na leki nasercowe, przeciwzakrzepowe i przeciwastmatyczne. Preparat przeciwzakrzepowy kosztuje u nas ok. 100 złotych - za granicą pięć razy tyle.

ZSMOPL jest systemem teleinformatycznym, który umożliwi przekazywanie za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej dziennych raportów dotyczących przeprowadzonych transakcji, stanów magazynowych, braków w dostępie do produktów monitorowanych, co pozwoli na stworzenie pełnego obrazu obrotu tymi produktami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH