Na e-recepty przyjdzie nam jeszcze poczekać

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Wojciech Kuta/ rynekaptek.pl   21-09-2015, 09:06

Na e-recepty przyjdzie nam jeszcze poczekać Jest problem z wdrożeniem platformy e-zdrowie

Od 14 września dyrektorem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia jest Damian Marciniak. Nowy szef CSIOZ zmierzy się z nie lada wyzwaniem, jakim jest wdrożenie platformy e-zdrowie. Miała ruszyć jeszcze w tym roku, ale dotrzymanie tego terminu będzie bardzo trudne.

Przypomnijmy, że Damian Marciniak na stanowisku dyrektora CSIOZ zastąpił Marcina Kędzierskiego, który złożył dymisję ze względów osobistych.

Ta zmiana personalna nastąpiła w okresie, w którym ważą się losy nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia - kluczowej dla powodzenia realizowanego przez CSIOZ projektu P1 (Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, zwana też w skrócie e-zdrowie).

Cały system ma m.in. umożliwić pacjentom dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym m.in. e-recepty, e-skierowania, e-zlecenia oraz internetowego konta pacjenta (IKP).

W ostatnich tygodniach CSIOZ informowało o postępach we wdrażaniu kolejnych rozwiązań. W sierpniu ruszył pilotaż Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL).

Niestety, niedawno resort zdrowia odstąpił od wdrażania elektronicznej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przed dalszymi opóźnieniami w pracy nad nowelizacją ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia ostrzegają m.in. eksperci z Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Przypominają, że bez odpowiednich zmian w ustawie nie będzie podstaw prawnych do wprowadzenia m.in.: e-recepty, e-zlecenia, e-skierowania, elektronicznej dokumentacji medycznej, internetowego konta pacjenta, e-zwolnień, deklaracji wyboru lekarza, dostępu do wyników badań.

Jak podaje Federacja PZ, Polska musi się z tym uporać do połowy grudnia, w przeciwnym razie straci miliony z unijnych dotacji, przeznaczone na projekty informatyzacji w ochronie zdrowia.

Tymczasem projekt nowelizacji trafił do Sejmu z dużym opóźnieniem i odbiega od  pierwotnej wersji. Jak przypomina ekspert Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Zabielska-Cieciuch, specjaliści w dziedzinie IT zarzucali m.in., że z projektu usunięto regulacje związane z Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (KUZ) i Kartą Specjalisty Medycznego (KSM). Te elementy miały służyć identyfikacji pacjenta i personelu medycznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH