"Na nowelizacji prawa o Pf stracą też podmioty kościelne"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Nasz Dziennik/rynekaptek.pl   11-01-2017, 11:28

"Na nowelizacji prawa o Pf stracą też podmioty kościelne" Dr Szołucha wskazuje, że zawarte w nowelizacji ograniczenia obniżą dostępność pacjentów do placówek

Pacjenci, pracodawcy, a nawet część aptekarzy twierdzi, że nowa ustawa o Pf doprowadzi do zamknięcia rynku aptecznego oraz ograniczy funkcjonowanie sieci. Nikt jednak nie zwrócił dotąd uwagi, że na straconej pozycji mogą znaleźć się też podmioty kościelne – wskazuje dr Marian Szołucha.

Zdaniem dr Mariana Szołuchy, w praktyce nowelizacja może pociągnąć za sobą negatywne konsekwencje dla pacjentów: - Sieci apteczne, które zostały uznane przez pomysłodawców za największe niebezpieczeństwo dla indywidualnych aptekarzy, gwarantują jednak zwykle wysoki standard obsługi klienta, większy wybór produktów i niższe ceny.

Podaje przykład: „leki nierefundowane w aptekach sieciowych są średnio o 11% tańsze niż w aptekach indywidualnych”.

Wskazuje, że najczęstszymi klientami aptek są emeryci, renciści i pacjenci przewlekle chorzy, a więc osoby niejednokrotnie borykające się z poważnymi problemami finansowymi, często zmuszone rezygnować z farmakoterapii w pełnym, zaleconym przez lekarza wymiarze.

Dr Szołucha w opinii dla "Naszego Dziennika", odnosi się do analiz skutków regulacji, przygotowanych przez instytuty badawcze, które wskazują na ryzyko wzrostu cen leków jako efekt ewentualnego wprowadzenia ustawy w zaproponowanej formule.

Zaznacza, że zawarte w nowelizacji ograniczenia obniżą też dostępność pacjentów do placówek, a także skażą na rynkowy niebyt wielu polskich przedsiębiorców.

Dr Szołucha zwraca uwagę, że ucierpią także apteki prowadzone przez siostry zakonne i zakonników, Caritas oraz inne podmioty związane z Kościołem.

Więcej: www.naszdziennik.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH