Na razie mówi się o szczepionkach. Jutro zacznie mówić się o insulinach?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   14-09-2016, 12:52

Na razie mówi się o szczepionkach. Jutro zacznie mówić się o insulinach? Wraca problem sprzedaży szczepionek w przychodniach

Minister zdrowia zapowiedział - przy okazji nowelizacji ustawy o świadczeniach - możliwość nabywania i sprzedaży szczepionek przez podmioty prowadzące działalność leczniczą. Aptekarze mają swoje kontrargumenty.

"W obecnym stanie prawnym pacjent musi kupić szczepionkę w aptece, a następnie przynosi ją do lekarza w celu wykonania szczepienia. Szczepionki są specyficznymi produktami leczniczymi, których przechowywanie wymaga zachowania łańcucha chłodniczego zapewniającego ich bezpieczne stosowanie - przypomina MZ.

Rozwiązania kwestii bezpieczeństwa szczepionek upatruje w umożliwieniu ich nabywania i sprzedaży przez podmioty prowadzące działalność leczniczą. Aby umożliwić pacjentowi wybór, gdzie chce nabyć szczepionkę proponuje również, aby była możliwość nabywania ich u lekarza. Zmiana taka nie wpłynie jednak na cenę szczepionek. Zawsze będzie bowiem możliwość zakupu szczepionki w aptece - zapewnia MZ.

Takie rozwiązanie nie jest nowym, bo wielokrotnie - przy okazji omawiania tego tematu - powracała dyskusja nad jego sensem. Powołanie w 2011 roku Komitetu Obrony Szczepionek przez Federację Porozumienie Zielonogórskie i propozycja zmian w Prawie Farmaceutycznym wywołało wśród farmaceutów burzę.

Lekarze chcieli móc szczepić pacjentów produktami, które zakupi i przechowa przychodnia, przekonując jednocześnie o wadliwości szczepionek nabywanych przez pacjentów w aptekach oraz ich wpływie na zmniejszenie ilości wykonywanych szczepień. 

Farmaceuci argumentowali jednak, że „szczepionki nie są jedynymi lekami z „zimnego łańcucha” dystrybuowanymi przez apteki i do tej pory środowisko lekarskie dbając o prawidłowe leczenie pacjentów nigdy nie podważało prawidłowości transportu tych leków (np. insulin) oraz działań aptekarzy mających na celu zapewnienie prawidłowego postępowania pacjentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE