Na rynku pojawiają się nowe leki o przełomowym wpływie na życie i zdrowie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   25-08-2016, 09:28

Na rynku pojawiają się nowe leki o przełomowym wpływie na życie i zdrowie Dorota Hryniewiecka-Firlej: Apelujemy o międzyresortową współpracę w podejściu do zdrowia publicznego.

Wykorzystanie innowacyjnych leków w określonych jednostkach chorobowych wskazuje na szeroki zakres zdrowotnych, ale i gospodarczych korzyści. Ważne, aby wszyscy zainteresowani byli zadowoleni: płatnik, firma i pacjent - mówi w wywiadzie dla Rynku Zdrowia Dorota Hryniewiecka-Firlej, prezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma.

Rynek Zdrowia: - Po wyborze na szefową Infarmy mówiła pani o odpowiedzialności i zobowiązaniu do aktywnego uczestnictwa w kształtowaniu systemowych rozwiązań w ochronie zdrowia. Jak to rozumieć?
Dorota Hryniewiecka-Firlej: - Nieustającym priorytetem Infarmy pozostaje zwiększanie dostępu polskich pacjentów do leków innowacyjnych oraz najnowocześniejszych terapii ratujących życie i poprawiających efekty leczenia. Warto zwrócić uwagę na pojęcie „innowacyjności”.

W ostatnim czasie słowo to zrobiło się bardzo pojemne, jest mocno nadużywane, odmieniane przez wszystkie przypadki we wszystkich możliwych kontekstach. W efekcie straciło swoje oryginalne znaczenie. Infarmie zależy na tym, aby mówić czym jest prawdziwa innowacja i jaką wartość stanowią przełomowe terapie dla pacjentów.

- Czym zatem jest innowacja?
- Innowacja to nowa cząsteczka, nowy lek, będący znaczącym postępem w leczeniu w stosunku do aktualnie obowiązującego standardu. Postrzegamy innowację jako przełom, udoskonalenie, a nie jedynie kolejną kopię leku oryginalnego.

- Czy to oznacza, że w pewnych obszarach branża farmaceutyczna nie będzie mówić jednym głosem?
- Zawsze warto rozmawiać z interesariuszami i podmiotami na rynku w taki sposób, by każdy czuł się niezbędnym elementem tego krajobrazu. Najlepszym podejściem jest wspólne budowanie jak najlepszej oferty terapeutycznej dla pacjentów. Należy jednak pamiętać, że na rynku pojawiają się nowe leki, które mają przełomowy wpływ na życie i zdrowie. Pacjenci powinni mieć szansę dostępu do tych terapii.

Bez nowych cząsteczek tworzonych i rozwijanych przez innowacyjne firmy farmaceutyczne, formuła firm generycznych bardzo szybko ulegnie wyczerpaniu. Przyjmując bardzo szeroką definicję innowacji, która jest ostatnio używana, osłabiamy wagę innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych i faktycznych przełomów w farmakoterapii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH