Na Węgrzech nowe apteki są wyłaniane w drodze konkursu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   21-08-2015, 09:23

Na Węgrzech nowe apteki są wyłaniane w drodze konkursu Zasady udzielania zezwoleń na prowadzenie aptek na Węgrzech

Na utworzenie nowej apteki ogólnodostępnej udziela zezwolenia w drodze konkursu krajowego organ administracji państwowej ds. zdrowia. Konkurs na utworzenie apteki może być rozpisany z inicjatywy rady samorządu gminnego właściwego wg lokalizacji siedziby apteki.

Publikujemy kilka artykułów węgierskiej ustawy o bezpiecznym i ekonomicznym zaopatrzeniu w leki oraz o ogólnych zasadach obrotu lekami, która obowiązuje w tym kraju od 2011 roku.

Nowa apteka może działać wyłącznie na podstawie zezwolenia na utworzenie i zezwolenia na działalność. O utworzeniu nowej apteki - z wyjątkiem aptek ogólnodostępnych - organ administracji państwowej ds. zdrowia podejmuje decyzję w ciągu 60 dni liczonych od daty wpłynięcia wniosku o utworzenie apteki. Prawomocną decyzję urząd przekazuje właściwemu wg lokalizacji samorządowi gminnemu.

Wniosek złożony na piśmie powinien zawierać: rodzaj nowej apteki, dokładny adres miejsca działania apteki oraz planowaną datę otwarcia.

Do wniosku należy dołączyć: w przypadku apteki filialnej oświadczenie wnioskodawcy o tym, że aptekę filialną zamierza uruchamiać przez cały rok czy tylko z sezonie oraz czy zamierza ją uruchamiać w budynku czy jako jednostkę ruchomą. Należy też dostarczyć projekt techniczny apteki.

Na utworzenie nowej apteki ogólnodostępnej udziela zezwolenia w drodze konkursu krajowego organ administracji państwowej ds. zdrowia. Konkurs na utworzenie apteki może być rozpisany z inicjatywy rady samorządu gminnego właściwego wg lokalizacji siedziby apteki, a w określonych przypadkach zostanie rozpisany przez organ administracji państwowej.

Organ administracji państwowej ma 60 dni na ogłoszenie konkursu od daty inicjatywy na rozpisanie konkursu. W ciągu kolejnych 60 dni musi ocenić zgłoszenia konkursowe, a wyniki konkursu opublikować w dzienniku na swojej stronie internetowej. Jeśli konkurs nie przyniósł rezultatu, nowy konkurs można rozpisać dopiero po upływie miesiąca od terminu bezskutecznego.

By przystąpić do konkursu trzeba dołączyć oświadczenie, że w ciągu 5 dni od daty doręczenia zezwolenia zostanie złożony wniosek o uprawnienia osobiste, zaś w przypadku spółki z osobowością prawną lub bez - wszystkie istniejące w rejestrze dane firmy oraz dane jeszcze nieujawnione w rejestrze, zawarte w elektronicznie wprowadzonym wniosku o wpis oraz zobowiązanie do tego, że (....) farmaceuta z uprawnieniem osobistym lub uprawniony do uzyskania uprawnienia osobistego i wszyscy zatrudnieni w aptece farmaceuci razem posiadają więcej niż 50 proc. udziału we własności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH