Na Zespole rozmawiano m.in. o polityce lekowej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OPZZ/ rynekaptek.pl   26-07-2016, 14:27

Na Zespole rozmawiano m.in. o polityce lekowej Dyskutowano o polityce lekowej i finansowaniu instytutów badawczych

Podczas posiedzenia branżowego Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia (25 lipca), wiceminister Krzysztof Łanda przedstawił m.in. informację o stanie prac nad dokumentem „Polityka lekowa Rzeczypospolitej Polskiej".

W trakcie posiedzenia Zespołu poruszono kilka tematów uzgodnionych przez stronę społeczną. W pierwszej części posiedzenia wiceminister Krzysztof Łanda przedstawił informację o stanie prac nad dokumentem „Polityka lekowa Rzeczypospolitej Polskiej". Wskazał, że dokument o strategicznym charakterze będzie gotowy do końca 2016r., określił także kilka jego zakresów merytorycznych.

W trakcie posiedzenia przedstawiono też informację Ministerstwa Zdrowia na temat efektów prac Zespołu do opracowania projektu założeń projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej.

Wskazano, że resort dokonał analizy obecnego funkcjonowania POZ, skupiając się na wypracowaniu rekomendacji zmian i efektywności jej działania. Priorytetem pozostanie profilaktyka i edukacja zdrowotna, opracowywany będzie także alternatywny model medycyny rodzinnej oraz bardziej efektywny dostęp do lekarza rodzinnego i POZ bez względu na tytuł ubezpieczenia. Założenia do zmian będą gotowe w ciągu 2 – 3 tygodni; będziemy także mieć wpływ na ich opiniowanie i wskazywanie priorytetów.

Wiodącym tematem posiedzenia była jednak wniesiona przez stronę społeczną sytuacja finansowa instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministra Zdrowia. Wskazano, że na 16 instytutów aż w 14 z nich odnotowano stratę, a aż 3 – generują znaczące zobowiązania wymagalne (Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Instytut Centrum Zdrowia Dziecka oraz Centrum Onkologii).

Analizie poddano także stan finansowania zarówno nauki (dotacje z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego), realizowane inwestycje jak i wykonania kontraktów przez NFZ. Temat ten będzie jeszcze przedmiotem analizy, zwłaszcza w kontekście wniosków strony społecznej (oddzielić działalność edukacyjną od podstawowej – leczniczej) jak i dokonywanego obecnie przez rząd audytu wobec wszystkich instytutów naukowo badawczych.

W ostatniej części spotkania omówiono stan prac nad projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Więcej: www.opzz.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH