Nagrody Laskera 2016 rozdane

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   14-09-2016, 13:45

Nagrody Laskera 2016 rozdane

W tym roku nagrodę im. Alberta Laskera w dziedzinie podstawowych badań medycznych otrzymała trójka badaczy za odkrycie szlaku biochemicznego, za pomocą którego ludzkie i zwierzęce komórki dostosowują się do zmian stężenia tlenu.

Za odkrycie tego niezbędnego do przeżycia procesu uhonorowani zostali: William G. Kaelin, Jr. (Dana-Farber Cancer Institute/Harvard Medical School), Peter J. Ratcliffe (University of Oxford/Francis Crick Institute) i Gregg L. Semenza (Johns Hopkins University School of Medicine).

Nagrodę im. Alberta Laskera w dziedzinie klinicznych badań medycznych przyznano naukowcom, którzy opracowali metodę namnażania wirusa zapalenia wątroby typu C, co pozwoliło na wynalezienie i przetestowanie nowych, skutecznych leków na tę chorobę. Nagrodzeni to: Ralf F. W. Bartenschlager (University of Heidelberg) i Charles M. Rice (Rockefeller University) oraz Michael J. Sofia (Arbutus Biopharma).

Poza dwiema wyżej wymienionymi kategoriami, nagroda jest też przyznawana w dziedzinie służby publicznej oraz za całokształt kariery naukowej (pierwsza nagroda w tej dziedzinie została przyznana w 1994, nie jest ona przyznawana co roku). W tym roku nagrodzono w tej dziedzinie Bruce'a M. Albertsa (University of California, San Francisco) za badania podstawowe replikacji DNA i biochemii białek oraz przewodniczenie organizacjom naukowym.

Nagroda Laskera to amerykańska nagroda naukowa za badania w dziedzinie medycyny. Nagroda ta jest przyznawana od 1946 żyjącym badaczom przez fundację Lasker Foundation, założoną przez pioniera reklamy Alberta Laskera i jego żonę Mary Woodward Lasker (później znaczącą aktywistkę w dziedzinie badań medycznych).

Nagrody cieszą się znacznym prestiżem i czasem są nazywane amerykańskim Noblem. 86 z laureatów zdobyło później Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Z wyróżnieniem wiąże się premia pieniężna w wysokości 250 000 dolarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH