Największe partie nie mówią o podniesieniu składki zdrowotnej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Infarma/ rynekaptek.pl   15-10-2015, 13:02

Największe partie nie mówią o podniesieniu składki zdrowotnej Politycy mówią o zwiększeniu nakładów na ochornę zdrowia, ale bez podnoszenia składki

W ramach inicjatywy „Głosuję na zdrowie”, eksperci Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, przeanalizowali programy wyborcze w części dotyczącej opieki zdrowotnej sześciu największych ugrupowań politycznych.

Wszystkie ugrupowania deklarują konieczność zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia uznając aktualne finansowanie za niewystarczające, a także widzą potrzebę uruchomienia dodatkowych źródeł finansowania. Żadne z pięciu ugrupowań nie mówi też wprost o podniesieniu składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Platforma Obywatelska deklaruje gwarantowany wzrost przychodów płatnika publicznego z tytułu wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, co ma skutkować wzrostem wpływu składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie ma jednak mowy o podnoszeniu wysokości składki.

Dodatkowym źródłem finansowania mają być dodatkowe ubezpieczenia w formie dobrowolnej (abonamenty i ubezpieczenia wzajemne), które nie ograniczą dostępu do świadczeń dla osób pozostających wyłącznie w systemie publicznym. PO zapowiada także stworzenie ubezpieczeń pielęgnacyjnych, których celem będzie wsparcie finansowania kompleksowej opieki nad seniorami.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada wprowadzenie finansowania budżetowego ochrony zdrowia, likwidację NFZ i przekazanie wojewodom zarządzania środkami na świadczenia medyczne na poziomie województw.

Według PiS wydatki na zdrowie powinny być na poziomie 6% PKB. PiS zapowiada także dodatkowe finansowanie publicznych jednostek ochrony zdrowia poprzez stworzenie Funduszu Budowy, Modernizacji i Utrzymania Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, który ma wspierać samorządy oraz publiczne podmioty w ich utrzymaniu i rozwijaniu. Podobnie jak PO, PIS również widzi konieczność uruchomienia ubezpieczenia pielęgnacyjnego, z którego mają być pokrywane koszty opieki nad osobami niesamodzielnymi.

Polskie Stronnictwo Ludowe, podobnie jak PO, stawia na utrzymanie wysokiego tempa rozwoju gospodarczego (jako źródła dodatkowych środków m.in. na służbę zdrowia) oraz sprawiedliwy podział dochodu narodowego. Ludowcy postulują konieczność przeprowadzenia pilnej i globalnej reformy zasad działania służby zdrowia (bez wskazania założeń), a także konieczność wyposażania w nowoczesny sprzęt państwowych i ochotniczych służb ratowniczych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE