Największe sieci rosły najszybciej, ale ostatnio wzrosty wyhamowały

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   24-10-2016, 18:27

Największe sieci rosły najszybciej, ale ostatnio wzrosty wyhamowały Sporo niepewności jest też efektem działań regulatora. To ogranicza na razie aktywność niektórych sieci, które zaczynają szukać możliwości szybkiego wyjścia z tego rynku

W Polsce funkcjonuje już 388 sieci. Należy do nich 5,7 tys. aptek. To oznacza, że usieciowione jest 39 proc. rynku. Jednocześnie te sieciowe placówki generują wartościowo 56 proc. sprzedaży. Najszybciej rosną te największe - 50 plus.

Na koniec września 2016 roku na rynku funkcjonowały 14 622 apteki, o 180 więcej w porównaniu do września 2015 roku. Ale to nie znaczy, że przyrost liczby aptek jest stałym, rosnącym trendem. Wręcz przeciwnie - obecnie maleje w porównaniu do poprzednich lat. Jeszcze na początku 2015 roku wzrosty wahały się w przedziale 250-300 aptek w ujęciu roku do roku - mówił Marcin Gawroński, analityk firmy QuintilesIMS, podczas jubileuszowej XXV Dorocznej Konferencji Hurtowni Farmaceutycznych (Warszawa, 24 października 2016 r.).

- Spadki będą jeszcze większe, bo jak pokazuje historia ostatnich dziewięciu miesięcy, od stycznia do września tego roku, przybyły tylko 23 apteki. Mamy sytuację, że liczba aptek nie rośnie, a nawet się ustabilizowała, wzrosty nie są już tak istotne jak te, które były wcześniej. Czy to oznacza nasycenie rynku? - zastanawiał się analityk.

Sieciowych przybywa, indywidualnych ubywa
Skoro wzrosty liczby aptek zaczynają wyhamowywać, pytanie czy jest nas w stanie coś zaskoczyć w strukturze aptek?

Z pewności nie to, że za wzrost liczby aptek odpowiadają sieci. Nadal po stronie otwarć są apteki sieciowe, zaś apteki indywidualne stanowią 73 proc. wszystkich zamykanych aptek. Liczba aptek indywidualnych spada we wszystkich województwach. Są też zauważalne zmiany właścicielskie placówek - w ciągu 9 miesięcy tego roku właściciela zmieniło aż 812 aptek.

W porównaniu do ubiegłego roku, mamy teraz o 30 sieci więcej, czyli 388. W ciągu ostatnich 12 miesięcy pojawiły się 74 nowe sieci, a 44 zniknęły z rynku. Działo się tak najczęściej w wyniku zmiany właściciela, albo przejęcia przez innym podmiot.

Do tych 388 sieci należy 5,7 tys. aptek. Jednak jak zauważył Marcin Gawroński, również na rynku sieciowym widać trend wyhamowania wzrostów. Od stycznia przybyły jedynie trzy nowe sieci, od czerwca - żadna. Ponadto na rynku zauważalne są obecnie ruchy konsolidacyjne, które są widoczne zarówno w dużych sieciach, ale też w funduszach inwestycyjnych. Sporo niepewności jest też efektem działań regulatora. To ogranicza na razie aktywność niektórych sieci, które zaczynają szukać możliwości szybkiego wyjścia z tego rynku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH