Nastąpi dysproporcja w dostępie do aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Konfederacja Lewiatan/rynekaptek.pl   13-01-2017, 10:44

Nastąpi dysproporcja w dostępie do aptek Zdaniem Konfederacji Lewiatan zmniejszy się do dostępność do aptek ogólnodostępnych

Dojdzie do pogłębienia dysproporcji w rozmieszczeniu aptek wskutek ograniczeń w otwieraniu nowych i wygaszaniu dotychczasowych prowadzonych przez spółki kapitałowe - ocenia projekt o Pf Konfederacja Lewiatan.

Eksperci Konfederacji Lewiatan uważają, nowelizacji Prawa farmaceutycznego i wprowadzenie zasady „Apteka dla aptekarza" ograniczy wolność gospodarczą i zahamuje rozwój polskich firm.

Zdaniem Konfederacji, efektem wprowadzenia proponowanych przepisów będzie pogłębienie dysproporcji w rozmieszczeniu aptek wskutek zmniejszenia liczby aptek ogólnodostępnych:

- Ogólna liczba aptek spadnie wskutek ograniczeń w otwieraniu nowych, wygaszania dotychczasowych aptek prowadzonych przez spółki kapitałowe przy jednoczesnym braku zachęt do otwierania nowych aptek przez indywidualnych farmaceutów tam, gdzie aptek obecnie brakuje.

Lewiatan wskazuje, że możliwość otwierania aptek w tych lokalizacjach istnieje już teraz i mimo braku jakiejkolwiek konkurencji na tych obszarach, farmaceuci nie otwierają tam aptek, co prowadzi do wniosku, że konieczne są dodatkowe zachęty ze strony ustawodawcy do otwierania placówek w tych lokalizacjach, których projekt nie przewiduje.

Jak oceniają eksperci, nastąpi także ograniczenie dostępu do usług farmaceutycznych wskutek wzrostu cen leków i preparatów dostępnych w aptekach.

- Wzrost cen nastąpi w wyniku rozdrobnienia aptek działających na rynku, tj. ograniczenia do maksymalnie 4 aptek w rękach jednego właściciela, co spowoduje znaczne osłabienie pozycji negocjacyjnej aptek względem hurtowni farmaceutycznych i producentów, a w konsekwencji wzrost cen oraz wzmocnienie ogólnej pozycji rynkowej - uzasadnia Lewiatan.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH