Nasz potencjał innowacji jest ograniczony


FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   13-09-2011, 13:35

Ponad 210 mln euro uzyskało 1100 polskich zespołów na 127 projektów w ramach 7 Programu Ramowego (2007-2013).

Pod względem liczby dofinansowanych projektów, Polska zajmuje 12 miejsce w Europie. Jednak eksperci podkreślają, że w dofinansowanych projektach brak jednak udziału dużych przedsiębiorstw, które nie prowadzą wystarczająco dużo własnych badań.

Kwota, którą przeznaczono dla polskich zespołów stanowi jedynie 11 proc. sumy, o którą ubiegali się wnioskodawcy z naszego kraju. Polskie zespoły cały czas mogą jednak ubiegać się o finansowanie w ramach tego unijnego programu. 


W ocenie dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej (KPK), dr Andrzej Siemaszki, niezły wynik Polski w 7PR generowany jest w dużej mierze przez polskich naukowców, a nie przez duże przedsiębiorstwa. 

Jego zdaniem, wśród dużych polskich rynkowych graczy staranie się o środki z 7PR nie jest popularne, bo nie jest powszechne prowadzenie przez przemysł badań.- Polskie przedsiębiorstwa wydają na badania tyle, co przedsiębiorstwa w Luksemburgu. Nasz potencjał jest ograniczony - ubolewa ekspert i zaznacza, że sytuacja, w której kraj takiej wielkości jak Polska, tak mało inwestuje w technologie, jest „dramatyczna“.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH