Naukowiec-farmaceuta wyróżniony przez NCN

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: bialystok.wyborcza.pl, NCN/rynekaptek.pl   27-07-2017, 12:27

Naukowiec-farmaceuta wyróżniony przez NCN 115 tys. złotych otrzyma na badania naukowiec z UMB

Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło piątą edycję konkursu ETIUDA, w ramach którego młodzi badacze otrzymują stypendia doktorskie na badania. Jednym z nich został naukowiec z Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UM w Białymstoku.

Mgr Tomasz Kamiński dzięki grantowi "Siarczan indoksylu a układ hemostazy w przewlekłej chorobie nerek" otrzyma na badania na temat przewlekłych chorób nerek 115 tys. złotych. Projekt badawczy oceniono na 2. miejscu w Polsce w ramach panelu NCN Nauki o Życiu.

Młody naukowiec obecnie zajmuje się oceną wpływu toksyny mocznicowej – siarczanu indoksylu – będącej metabolitem tryptofanu na układ krążenia, ze szczególnym naciskiem na układ hemostazy. Wykazał szereg właściwości siarczanu indoksylu pozwalających wyodrębnić ten związek jako jedno z „brakujących ogniw” łączących przewlekłą chorobę nerek z zaburzeniami kardiologicznymi.

Kolejnym etapem badań będzie wykazanie molekularnych podstaw wpływu siarczanu indoksylu na wszystkie elementy odpowiedzialne za utrzymanie hemostazy.

W tym roku na stypendia doktorskie Narodowe Centrum Nauko przekaże niemal 10 mln zł.

ETIUDA to konkurs na stypendia doktorskie, skierowany do osób przygotowujących rozprawę doktorską. Laureaci otrzymają 4,5 tys. zł miesięcznie, a także odbędą staż w wybranym przez siebie zagranicznym ośrodku naukowym.

Najwięcej, aż 157 wniosków, nadesłali przedstawiciele nauk ścisłych i technicznych, z których finansowanie o łącznej wysokości niemal 4 mln zł otrzyma 40.

Więcej: www.bialystok.wyborcza.pl, www.ncn.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH