NCN: jak stworzyć idealny wniosek o grant

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wim.mil.pl/rynekaptek.pl   23-03-2015, 16:11

NCN: jak stworzyć idealny wniosek o grant

Od 23 marca w Wojskowym Instytucie Medycznym trwa IV edycja Tygodnia Nauki i Edukacji. W trakcie omówione zostaną m.in. zmiany w prawie dotyczącym własności intelektualnej.

Eksperci wyjaśnią, na jakich zasadach można korzystać z wyników badań innych naukowców, jak chronić własne interesy, jak napisać idealny wniosek o dofinansowanie badań oraz co zmieniły nowe przepisy dotyczące oceny wniosków.

- Znam wnioski przygotowane w WIM składane w NCN. Jedne zostały przygotowane lepiej, inne trochę gorzej. Chciałabym się podzielić bardzo konkretnymi doświadczeniami, dzięki którym następne zostaną przygotowywane lepiej. Czyli tak, żeby wnioskodawcy mieli większe szanse na pozyskanie funduszy. Dosłownie przed kilkoma dniami zmieniono regulamin składania wniosków. Powiem, kto może je składać, do kogo skierować dany wniosek, jak interpretować zapisy dotyczące celów poszczególnych konkursów - zapowiada dr Laura Bandura-Morgan, oceniająca wnioski medyczne w Narodowym Centrum Nauki.

- Duże zmiany dotyczą np. regulacji związanych z kosztami kwalifikowanymi, m.in. wynagrodzeń w ramach projektów. Przedstawię także zmiany w sposobie oceniania wniosków. Można się zdziwić, ale składając wniosek bardzo podobny do poprzedniego, teraz ocena może być zupełnie inna. Nie wynika to z subiektywnego nastawienia urzędnika, ale innego sposobu oceniania. Np. kosztorys projektu będzie teraz oceniany zero-jedynkowo. Albo jest w pełni poprawny, albo nie – a wtedy wniosek odpada.

Na konkretnych przykładach pokażę, jak - dosłownie jedno zdanie - może zrujnować cały projekt. Wyjaśnię kiedy i jak pisać aneksy. Wskażę najczęściej popełniane błędy. Muszę podkreślić, że osoby, które dotychczas z sukcesem pozyskiwały fundusze, już nie będą mogły zastosować prostego mechanizmu „kopiuj-wklej” treści z poprzednich wniosków. Trzeba się będzie bardzo dokładnie wczytać w nowe przepisy. Dlatego w powiem, jak stworzyć formalnie idealny wniosek - mówi dr Bandura-Morgan.

Dodaje: - Wnioski piszą naukowcy, skupiają się więc na warstwie merytorycznej. My urzędnicy oceniamy je jednak pod kątem formalnym. Zgadzam się, że język regulaminu jest hermetyczny, nie ułatwia analizy dokumentu.

Więcej: http://www.wim.mil.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH