Negocjacje cenowe znowu pod presją czasu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IGFP/ rynekaptek.pl   06-10-2015, 09:16

Negocjacje cenowe znowu pod presją czasu Negocjacje cenowe zakończą się przed końcem kadencji tego rządu?

Ministerstwo Zdrowia zakłada, iż cały proces negocjacji cenowych z producentami leków powinien zostać zakończony w ostatnich dniach listopada br. tak, by listy zostały podpisane przez obecnego ministra zdrowia. Wg branży, jest to mało realne.

Komisja Ekonomiczna spotyka się co dwa tygodnie i na każdym posiedzeniu rozpatruje około 200 wniosków refundacyjnych. Takie informacje uzyskali producenci leków podczas niedawnego spotkania zespołu ds. konkurencyjności branży farmaceutycznej w Ministerstwie Gospodarki.

Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ, Artur Fałek, przedstawił dane statystyczne dotyczące toczącej się obecnie procedury refundacyjnych. Według tych informacji, do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło: 2121 wniosków refundacyjnych z tzw. refundacji aptecznej i 198 wniosków na programy lekowe.

W przypadku refundacji aptecznej 414 wniosków rozpatrzono pozytywnie oraz 73 z puli programów lekowych.

Ministerstwo Zdrowia zakłada, iż cały proces negocjacji cenowych z producentami leków powinien zostać zakończony w ostatnich dniach listopada. Według MZ, Komisja Ekonomiczna działa bardzo intensywnie, spotyka się co dwa tygodnie i na każdym posiedzeniu rozpatruje około 200 wniosków refundacyjnych.

Według dyrektora Fałka, firmy powinny być spokojne; nie widzi on bowiem żadnego zagrożenia
w dotrzymaniu terminu rozpoznania sprawy wnioskujących o refundację.

Jednak Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska, stwierdziła, iż według informacji, jakie posiada Izba, istnieją znaczne rozbieżności między oceną sytuacji przez MZ, a przedstawicielami
przemysłu. Przedstawiła również sytuację dotyczącą drastycznych obniżek cen na leki refundowane,
i tak w poprzedniej edycji obniżki w przypadku leków generycznych kształtowały się na poziomie ok. 8% i 40 % w stosunku do leków innowacyjnych.

- Obecnie, według naszych informacji pochodzących wprost od wnioskodawców, oczekiwania ministerstwa w stosunku do krajowego przemysłu kształtują się na poziomie do 40%, a wobec przemysłu innowacyjnego – do 85 procent - mówiła prezes Rej.

Zwróciła również uwagę, iż optymistyczne prognozy dotyczące zakończenia procedury refundacyjnej są mało uzasadnione, gdyż obecnie 414 pozytywnie rozpatrzonych wniosków stanowi zaledwie 19%. Wyrażono obawy czy rozpoczęty obecnie proces refundacyjny zostanie zakończony przed końcem kadencji obecnego rządu, tak aby listy mogły być podpisane jeszcze przez obecnego Ministra Zdrowia.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH