Negocjacje trzeba przeprowadzać skutecznie i w sposób cywilizowany

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   04-12-2015, 08:55

Negocjacje trzeba przeprowadzać skutecznie i w sposób cywilizowany

Planujemy szkolenie, które przeprowadzi AOTMiT dla członków Rady Przejrzystości, Rady Taryfikacji i również dla Komisji Ekonomicznej. W tych gremiach nie powinno być osób, które nie znają się na ocenie technologii - ocenia wiceminister ds. polityki lekowej MZ, Krzysztof Łanda.

Podczas spotkania z nowym kierownictwem resortu zdrowia (3 grudnia) padło pytanie o zmiany w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji MZ.

Przypomnijmy,  dyrektor główny Departamentu, Artur Fałek, zwolnił się na własny wniosek, za porozumieniem stron. Pierwszy zastępca dyrektora został przeniesiony do Departamentu Współpracy Międzynarodowej, a trzecia osoba wciąż pracuje w DPLiF.

Kompetencje byłego już kierownictwa departamentu dr Łanda ocenił jako niezbyt wysokie. - Widzę pewne braki w zakresie evidence based medicine, HTA, stosowania instrumentów dzielenia ryzyka. Przypominam, że to właśnie te osoby spowodowały różnego rodzaju perturbacje, które Bartosz Arłukowicz, jako minister zdrowia, miał z ustawą refundacyjną.

- W ministerstwie zdrowia pracuje 660 osób. Większość z nich to świetni fachowcy. Ale też trzeba sobie zdawać sprawę, że przy tak dużej grupie osób, nie może być mowy o gwarancji zatrudnienia. Nie przyszliśmy do ministerstwa, by zrobić gremialną wymianę wszystkich, ale niektórych będziemy wymieniać. W takiej grupie ludzi będą następować zmiany w sposób ciągły - ocenił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

- To jest kwestia kompetencji i postaw. Planujemy szkolenie, które przeprowadzi AOTMiT dla członków Rady Przejrzystości, Rady Taryfikacji i również dla Komisji Ekonomicznej - zapowiedział Krzysztof Łanda.

Dodał: - W tych gremiach, jak również jeśli chodzi o kierowanie departamentem, nie powinno być osób, które nie przeszły kursu evidence based medicine, które nie znają się na ocenie technologii, które nie wiedzą na czym polega value based pricing, które nie potrafią spełnić pewnych standardów związanych z negocjacjami z firmami farmaceutycznymi. Ponieważ brak im kompetencji, żeby te negocjacje przeprowadzić skutecznie i w sposób cywilizowany.

- Jeżeli te osoby będą stawiały opór i nie będą chciały nauczyć się nowych rzeczy, albo nie mają w tej chwili pewnej wiedzy i umiejętności, lub mają problemy z językiem angielskim i nie potrafią przeczytać międzynarodowych standardów postępowania czy rekomendacji, to jest dużo innych odpowiedzialnych stanowisk, gdzie mogą sobie poradzić, nie koniecznie w odpowiedzialnych, kluczowych punktach systemu polityki lekowej - kontynuował dr Łanda.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH