Neoparin, odpowiednik Clexane, na liście refundacyjnej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PZPPF/ rynekaptek.pl   26-10-2016, 11:03

Neoparin, odpowiednik Clexane, na liście refundacyjnej PZPPF ocenia nowy wykaz leków refundowanych

PZPPF wyraża nadzieję, że w przyszłości Minister Zdrowia będzie konsekwentnie stosował praktykę wprowadzania produktów generycznych na wykaz w jak najszybszym terminie i nie przedłużał niepotrzebnie tej procedury do ustawowych 180 dni.

Do obwieszczenia zostały dodane 134 nowe pozycje, z których większość to leki generyczne. Co ważne, MZ objął refundacją pierwsze odpowiedniki dla iwabradyny (leku kardiologicznego), przeciwzakrzepowej enoksaparyny sodowej i pramipeksolu do leczenia choroby Parkinsona - przypomina PZPPF oceniając nowy wykaz leków refundowanych, który wejdzie w życie 1 listopada 2016 r.

Zgodnie z mechanizmami przewidzianymi w ustawie refundacyjnej, wprowadzenie pierwszych odpowiedników, czyli leków generycznych wiąże się z reguły z obniżką ceny (czasem o kilkadziesiąt procent) i przez to przyczynia się do wymiernych oszczędności po stronie płatnika i zwiększa dostępność tych leków dla pacjentów.

Dlatego PZPPF wyraża nadzieję, że w przyszłości Minister Zdrowia będzie konsekwentnie stosował praktykę wprowadzania produktów generycznych na wykaz w jak najszybszym terminie i nie przedłużał niepotrzebnie tej procedury do ustawowych 180 dni.

Przełomem jest zwłaszcza wprowadzenie na wykaz pierwszego odpowiednika dla przeciwzakrzepowego leku Clexane tj. produktu Neoparin, gdyż jest to pierwszy taki produkt zarejestrowany na terytorium Unii Europejskiej. Wprowadzenie na rynek leku Neoparin powinno spowodować zwiększenie dostępności enoksaparyny sodowej dla polskich pacjentów oraz wymierne oszczędności NFZ, które będą mogły zostać wydane na finansowanie innych pilnych potrzeb lekowych.

W wyniku obniżenia limitu finansowania poprzez wejście na listę tańszego generyku pacjenci zapłacą więcej za Clexane i inne produkty z grupy heparyn drobnocząsteczkowych i leków o działaniu heparyn drobnocząsteczkowych. Będą mogli jednak wykupić tańszy zamiennik leku Clexane.

Uwagę zwraca również rozszerzenie wykazu o znaczną liczbę nowych substancji czynnych. Na wykazie leków stosowanych w aptece są to produkty:

- Daivobet (calcipotriolum + betamethasonum) – stosowany w terapii łuszczycy,

- Adenuric (febuksostat) – stosowany w dnie moczanowej oraz przewlekłej hiperurykemii,

- Diacomit (styrypentol) – stosowany  w skojarzeniu z innymi lekami u pacjentów cierpiących na ciężką miokloniczną padaczkę niemowląt,

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH