Neuca dostanie prezent na święta od UOKiK?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-11-2016, 13:03

Neuca dostanie prezent na święta od UOKiK? Szef Neuki liczy na decyzję w grudniu

Neuca liczy, że decyzja UOKiK ws. przejęcia hurtowni Intra zostanie podjęta jeszcze w grudniu - poinformował na konferencji wiceprezes spółki, Grzegorz Dzik.

- Urząd nadal pracuje nad tym przypadkiem. Odpowiadamy na wszelkie doprecyzowujące pytania urzędu. Czekamy na informacje. Patrząc na ostatnie zapytania urzędu, przypuszczamy, że decyzja może zostać podjęta przed świętami - ocenił wiceprezes.

Wskazał, że procedura może się jednak wydłużyć, jeśli pojawią się kolejne pytania.

Neuca informowała we wrześniu br., że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma zastrzeżenia do planowanego przejęcia hurtowni farmaceutycznej Intra przez Neukę i ocenia, że na pewnym obszarze doszłoby do istotnego ograniczenia konkurencji.

Jak wskazywał Urząd, ze zgromadzonego materiału wynika, że może dojść do istotnego ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku, obejmującym obszar o promieniu do 110 kilometrów od przejmowanej hurtowni. Zagrożenie wynika przede wszystkim z obecnej siły rynkowej Neuki. W tej chwili posiada ona największy udział na tym terenie, a po transakcji siła spółki dodatkowo wzrośnie i znacznie przekroczy poziom 40 proc., z którym prawo antymonopolowe wiąże posiadanie pozycji dominującej.

Przyjęcie lokalnego rynku jako obszaru o promieniu do 110 kilometrów od przejmowanej hurtowni wynika z faktu, że na takim obszarze realizowana jest większość sprzedaży poszczególnych uczestników koncentracji i ich konkurentów. Zatem na nim Intra konkuruje z Neucą.

Jednocześnie analiza UOKiK wykazała, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji na rynku hurtowej sprzedaży leków do szpitali, który ma zasięg krajowy.

Neuca zawarła przedwstępną warunkową umowę kupna 100 proc. udziałów w hurtowni Intra pod koniec kwietnia tego roku, nie podając wartości transakcji. Przejęcie kontroli nad hurtownią miałoby nastąpić nie później niż do 31 grudnia 2016 r. pod rygorem wygaśnięcia umowy.

Podstawową działalnością spółki Intra jest hurtowa sprzedaż produktów farmaceutycznych do aptek oraz szpitali.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE