Neumann: spadek dopłat to efekt ustawy refundacyjnej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Rp.pl/rynekaptek.pl   21-10-2015, 08:44

Neumann: spadek dopłat to efekt ustawy refundacyjnej Ustawa refundacyjna - zdaniem pacjentów i lekarzy - nie zawsze jest korzystna

Chorzy twierdzą, że jest drożej, bo muszą kupować dużo leków na 100 proc. Według NFZ dopłaty do leków spadły o 10 proc. Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann podkreśla, że spadek dopłat to efekt ustawy refundacyjnej.

Według danych Funduszu jeszcze na początku 2012 r. chory średnio finansował z własnej kieszeni 34,5 proc. ceny leku, a w 2014 r. tylko 24,55 proc. - informuje Rzeczpospolita.

– Nowe zasady wypisywania recept, które prawie cztery lata temu wprowadziła ustawa refundacyjna, doprowadziły do tego, że lekarze wypisują recepty ze 100-proc. odpłatnością na leki, które są refundowane. Tego segmentu statystyki resortu zdrowia już w ogóle nie uwzględniają – mówi Rzeczypospolitej Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci.

Uwzględniając więc udział leków refundowanych i pełnopłatnych w terapii, może się okazać, że średnio pokrywamy ponad 70 proc. ceny leku.

– To jeden z najwyższych współczynników w Europie – zauważa Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Lekarze przepisują mniej leków refundowanych, bo dla nich zasady dopasowanie poziomu odpłatności za lek do danej choroby jest skomplikowane. Nie wszyscy lekarze radzą sobie z określaniem poziomu odpłatności i wolą wypisać pełnopłatną receptę, bo boją się ukarania przez NFZ.

Dzięki ustawie NFZ w ciągu trzech lat zaoszczędził z budżetu przeznaczonego na refundację ok. 4 mld zł. Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy refundacyjnej środki te miały być przeznaczone na finansowanie leków innowacyjnych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH