NFZ dzieli pieniądze. Ile dostaną poszczególne oddziały?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-12-2017, 12:43

NFZ dzieli pieniądze. Ile dostaną poszczególne oddziały? NFZ dzieli miliard zł - pieniądze idą na nadwykonania (fot. archiwum)

Ponad 156 mln zł wypłaci dolnośląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia placówkom medycznym w całym regionie, które od 2010 r. nie otrzymały pieniędzy za tzw. nadwykonania. W sumie w 2017 r. nakłady na usługi medyczne w regionie będą o 463 mln zł większe.

Dyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ Andrzej Oćwieja poinformował, że do 29 grudnia 156 mln 155 tys. zł zostanie wypłaconych 65 placówkom, które w latach 2010-2017 miały nadwykonania usług medycznych, tj. przeprowadziły więcej zabiegów, konsultacji czy badań ponad ustalony w kontrakcie z NFZ limit.

Dodał, że podmioty podległe MSWiA oraz MON otrzymają ponad 22 mln zł, szpitale należące do samorządu województwa - 63 mln zł, szpitale powiatowe - 53 mln zł, a 15 mln zł - inne placówki, m.in. sanatoria i przychodnie.

Jak podano, w ciągu 2017 r. wartość zakontraktowanych porad, zabiegów i badań została zwiększona o 306 mln zł, co zostanie rozliczone do połowy lutego 2018 r. Pierwotnie w 2017 r. w planie finansowym oddziału przewidywano wydatki na leczenie, diagnostykę i profilaktykę na kwotę ponad 5,4 mld zł.

W całej Polsce dodatkowe środki na opiekę zdrowotną w wysokości 1 miliarda złotych pochodzą z dotacji z budżetu państwa. Zostały podzielone pomiędzy wojewódzkie oddziały NFZ zgodnie z przyjętymi jednolitymi zasadami.

Z kolei Małopolski oddział NFZ otrzyma 30 mln zł. Pieniądze jeszcze przed końcem roku trafią do 43 placówek. Zapłata ma objąć usługi wykonane w trzech kwartałach tego roku i w latach poprzednich.

Najwięcej środków trafi do tych placówek, które w regionie przyjmują najwięcej pacjentów: Szpitala Uniwersyteckiego (2 mln 899 tys. zł), Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego (5 mln 287 tys. zł) i Szpitala im. Jana Pawła II (4 mln 520 tys. zł).

Jeśli chodzi o rok 2017, NFZ w 100 proc. zapłaci za: porody, zawały, usługi pakietu onkologicznego oraz za świadczenia w zakresie: onkologii, anestezjologii i intensywnej terapii, transplantologii, toksykologii, neurologii (udary), specjalistykę dziecięcą i tzw. świadczenia wysokospecjalistyczne.

Skala wszystkich nadwykonań w całym 2107 r. ma być znana pod koniec stycznia.

Budżet Małopolskiego Oddziału NFZ zwiększył się w trakcie roku o ponad 370 mln zł (6 proc.). Na początku 2017 r. plan opiewał na 6 mld 282 mln zł, na koniec roku wyniósł on 6 mld 659 mln zł. Dodatkowe pieniądze pochodziły zarówno z funduszu zapasowego i rezerwy ogólnej NFZ, jak i w formie dotacji z budżetu państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH