NFZ i MZ proponują pewne rozwiązanie dot. leków z darowizn

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   26-03-2018, 11:43

NFZ i MZ proponują pewne rozwiązanie dot. leków z darowizn NFZ i MZ proponują możliwość przyjmowania leków nierefundowanych, zakupionych na własny rachunek, które nie wymagają hospitalizacji (Fot. Pixabay)

NFZ wraz z resortem zdrowia szukają sposobów na to, aby pacjenci w szpitalach mogli przyjmować leki nierefundowane zakupione z własnych środków. Proponują rozwiązanie, które umożliwiłoby im przyjmowanie tylko tych preparatów, które można podać podczas wizyty ambulatoryjnej.

Kilka tygodni temu Narodowy Fundusz Zdrowia odmówił finansowania placówkom medycznym procedur podawania nierefundowanych leków, które pacjent kupił z własnych środków bądź za pieniądze uzyskane ze zbiórek organizowanych przez fundacje - pisze "DGP".

Jak stwierdził NFZ w piśmie przesłanym do organizacji pacjenckich - „wszelkiego rodzaju darowizny, jak również świadczenia wynikające z zastosowania terapii finansowanych z tych darowizn – nie mogą być rozliczane i finansowane w ramach środków publicznych”.

Fundusz wraz z resortem zdrowia szukają wciąż sposobów na to, aby owe niestandardowe leki, których aplikacja wymaga jednak zarówno medycznego nadzoru, jak i specjalistycznego sprzętu, były jednak dostępne dla pacjentów, którym udało się je kupić pomimo braku refundacji.

Na razie, jak przekonuje resort, nowe zarządzenie umożliwiłoby im przyjmowanie tylko tych leków, które można podać podczas wizyty ambulatoryjnej. a które nie wymagają hospitalizacji.

Eksperci zwracają uwagę, że to tylko częściowe rozwiązanie problemu, bo wiele tych preparatów powinno być przyjmowane w warunkach szpitalnych. Problem dotyczy głównie leczenia onkologicznego: wiele związanych z nim specyfików nie jest w Polsce refundowanych. Ciężko chore osoby kupują je, bo są one dla nich często ostatnią deską ratunku.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH