NFZ nie ma funduszy na program psychiatrii środowiskowej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl, MM/rynekaptek.pl   19-08-2016, 14:47

NFZ nie ma funduszy na program psychiatrii środowiskowej NA 2017 r. nie znajdą się pieniądze na Narodowy Program Zdrowia Psychicznego.

Pilotażowy program psychiatrii środowiskowej nie został uwzględniony w planie NFZ na kolejny rok. Nie będzie więc szans na jego finansowanie – podaje Rzeczpospolita.

Program , który w 2017 r. miał objąć stawką kapitacyjną (po 60 zł rocznie na każdego zapisanego pacjenta) 25 centrów zdrowia psychicznego został odsunięty w czasie, a był jednym z flagowych zmian zapowiadanych przez obecne kierownictwo resortu zdrowia.

Centra zdrowia psychicznego miały rozwiązać problem przepełnionych oddziałów szpitalnych i przestarzałych metod leczenia, kojarzących się z drzwiami bez klamek. Docelowo miało ich powstać 300. Złożone z poradni psychiatrycznej, zespołu środowiskowego oraz oddziału dziennego i stacjonarnego, miały umożliwiać leczenie chorego w jego naturalnym środowisku – czytamy na stronie Rzeczpospolitej.

– To alternatywa dla psychiatrii skoncentrowanej w gabinetach lekarskich i szpitalach, czyli modelu, jaki niestety nadal obowiązuje w Polsce. 70 proc. leczenia wciąż odbywa się w szpitalu, podczas gdy powinno tylko 10–20 proc. – mówi dr Marek Balicki, były minister zdrowia, członek ministerialnego Zespołu ds. Wdrożenia Pilotażu Programu Psychiatrii Środowiskowej i szef Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

I dodaje, że kilkadziesiąt takich centrów w Polsce działa dziś głównie dzięki dobrej woli dyrektorów placówek, bo usługi rozliczane są pojedynczo. „NFZ nie płaci za całościową opiekę nad pacjentem w środowisku, a każdą usługę – wizytę u psychiatry, pobyt na oddziale dziennym, terapię – wycenia oddzielnie.”

Zdaniem Balickiego dużo większym problemem jest jednak zwłoka we wdrożeniu Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego na lata 2016–2020. Choć gotowy jest od 15 grudnia 2015 r.,
Obrady Rady Ministrów w tej kwestii n razie się jednak nie rozpoczną choć sam Minister Radziwiłł wielokrotnie domagał się projektu, który z znacznym stopniu poprawi życie osób zmagających się chorobą psychiczną w tym usprawni psychiatrę środowiskową.

Jak podaje RP, eksperci podejrzewają, że za niechęcią do wdrażania rozwiązań w psychiatrii może stać brak pieniędzy, które kierownictwo resortu przeznaczyło na inne cele, np. wdrożenie zapowiadanych reform, takich jak darmowe leki dla seniorów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH