NFZ oszczędza na lekach, a pacjenci płacą coraz więcej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: kuzmiuk.blog.onet.pl, ms / rynekaptek.pl   04-02-2015, 08:08

NFZ oszczędza na lekach, a pacjenci płacą coraz więcej

Od momentu wprowadzenia ustawy tzw. refundacyjnej NFZ zaoszczędził ok. 4 mld zł, natomiast pacjenci dopłacili do leków w tym samym czasie dodatkowo przynajmniej 1 mld zł – wylicza poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Autor krótkiej analizy skutków wprowadzenia przepisów refundacyjnych przypomina, że środki na leki refundowane rosły z roku na rok i w 2011 r. wyniosły ponad 20 proc. całości wydatków NFZ, dlatego do ustawy wpisano 17 proc. limit wydatków na leki refundowane, którego Fundusz nie może od tej pory przekroczyć.

Zbigniew Kuźmiuk wskazuje, że głównym instrumentem, który ogranicza wydatki na leki refundowane, jest swoisty bat finansowy na lekarzy, w postaci zwrotu kwot nienależnej refundacji razem z odsetkami ustalonej przez kontrolerów NFZ. Kontrole te mogą być przeprowadzane w ciągu 5 lat od daty wystawienia recepty, a kontrolowane są nie tylko uprawnienie pacjenta do leków refundowanych (a więc czy w momencie wizyty u lekarza był on ubezpieczony,  a dokładnie czy miał opłaconą składkę zdrowotną) ale przede wszystkim czy przepisany pacjentowi lek podlega refundacji w danej jednostce chorobowej.

Poseł wylicza, że w konsekwencji uchwalenia ustawy refundacyjnej już w 2012 r. odnotowano wyraźny wzrost współpłacenia pacjentów za leki na receptę (refundowane i nierefundowane) aż o 5,2 punktu procentowego (z 52,5 proc. do 57,7 proc.), a w przypadku tylko leków refundowanych o 2 punkty procentowe (z 36,7 proc. w 2011 r. do 38,7 proc. w 2012 r.).

- Pacjenci musieli w 2012 r. dołożyć do kupna leków ok. 0,4 mld zł, podczas gdy NFZ zaoszczędził wtedy na refundacji leków blisko 2 mld zł - podaje polityk.

Zbigniew Kuźmiuk zwraca uwagę na fakt, że współpłacenie pacjentów za leki w 2013 r. wzrosło  do 42 proc., z 38,7 proc. w 2012 r. (chodzi o leki refundowane sprzedawane na recepty z częściową i 100 proc. odpłatnością), ponieważ aż 12,2 proc. leków refundowanych pacjenci wykupują na recepty ze 100 proc. odpłatnością.

- Z kolei wydatki NFZ na refundację, spadły w stosunku do planowanych aż o 1,2 mld zł, a razem ze zmniejszonymi wydatkami do programów lekowych i chemioterapii, były mniejsze w 2013 r. o ponad 1,7 mld zł – wylicza poseł i dodaje, że sumarycznie NFZ zaoszczędził od momentu wprowadzenia ustawy na wydatkach refundacyjnych ok. 4 mld zł, natomiast pacjenci dopłacili do leków w tym samym czasie dodatkowo przynajmniej 1 mld zł.

Więcej: kuzmiuk.blog.onet.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH