NFZ podzielił miliard złotych dotacji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-12-2017, 08:22

NFZ podzielił miliard złotych dotacji Dodatkowy 1 mld zł trafił do NFZ dzięki nowelizacji ustawy okołobudżetowej na rok 2017, która weszła w życie w połowie grudnia (fot. archiwum)

Narodowy Fundusz Zdrowia podzielił pomiędzy oddziały wojewódzkie 1 mld zł dotacji z budżetu, pieniądze jeszcze w br. trafią na konta szpitali - poinformowała PAP rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk. Dodatkowe środki będą przeznaczone na sfinansowanie nadwykonań.

Dodatkowy 1 mld zł trafił do NFZ dzięki nowelizacji ustawy okołobudżetowej na rok 2017, która weszła w życie w połowie grudnia.

Rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk wskazała, że pieniądze te są przeznaczone na sfinansowanie nadwykonań, które powstały głównie w latach 2008-2017. - To pierwsza taka sytuacja, która pozwala na uregulowania historycznych nadwykonań powstałych w ciągu ostatnich blisko 10 lat - podkreśliła.

1 mld zł dotacji został podzielony pomiędzy oddziały wojewódzkie NFZ na podstawie wartości uzgodnionych przez te oddziały ze szpitalami.

Dotacja pozwoli na sfinansowanie nadwykonań powstałych przed rokiem 2017 m.in. w leczeniu szpitalnym, psychiatrii i rehabilitacji w oddziałach szpitalnych. Z kolei w przypadku świadczeń udzielonych od stycznia do września bieżącego roku ponad kwotę wynikającą z umowy, dodatkowe pieniądze pozwolą na sfinansowanie świadczeń w leczeniu szpitalnym między innymi: z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii, udarów, specjalistyki dziecięcej, onkologii, świadczeń nielimitowanych, toksykologii i transplantologii.

Dyrektorzy OW NFZ zawarli już ugody z placówkami
- Zasady finansowania nadwykonań były jednolite w całym kraju. Intensywne prace nad uzgodnieniami warunków sfinansowania nadwykonań trwały kilka tygodni, zarówno w Centrali, jak i oddziałach wojewódzkich NFZ - informuje rzeczniczka.

Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich zawarli już ugody z blisko 600 placówkami. Najwięcej środków trafi do szpitali mazowieckich (ponad 222 mln zł), dolnośląskich (156 mln zł) wielkopolskich (138 mln zł), kujawsko-pomorskich (108 mln zł), lubelskich (blisko 99 mln zł) i śląskich (98,5 mln zł).

NFZ zapewnia, że pieniądze wpłyną do szpitali w najbliższych dniach, czyli jeszcze przed końcem roku.

Przekazanie z budżetu do 1 mld zł dotacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia na finansowanie świadczeń gwarantowanych, w tym świadczeń wysokospecjalistycznych, przewidywała nowelizacja ustawy okołobudżetowej na bieżący rok, uchwalona w środę (6 grudnia) przez Sejm.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH