NFZ: recepta prawidłowo zrealizowana i sprawozdana jest zawsze refundowana

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIA Łódź/ rynekaptek.pl   11-07-2016, 13:09

NFZ: recepta prawidłowo zrealizowana i sprawozdana jest zawsze refundowana

Z informacji udzielonych prezesowi NFZ z oddziałów wojewódzkich Funduszu wynika, że te nie kwestionują przedłożonych przez apteki zestawień szczegółowych z poprawnie sprawozdanymi receptami, zrealizowanymi nawet po zgonie pacjenta - informuje NFZ.

Prezes Funduszu odniósł się do pisma prezes NRA, w którym wskazywano, że NFZ nie refunduje recept, które są realizowane po zgonie pacjenta, a także przesyła do apteki komunikat o braku możliwości refundacji, wskazując aptece konieczność wyjaśnienia kwestii ponoszenia kosztów nienależnej refundacji z lekarzem.

- Z informacji uzyskanych z oddziałów wojewódzkich NFZ wynika, że oddziały nie udostępniają aptekom komunikatu na portalu świadczeniodawcy, wskazując na konieczność wyjaśnienia kwestii ponoszenia kosztów nienależnej refundacji z lekarzem oraz nie kwestionują aptece przedłożonych zestawień szczegółowych z poprawnie sprawozdanymi receptami - pisze szef NFZ.

Postępowanie sprawdzające recepty po wystawione lub zrealizowane po zgodnie pacjenta odbywa się w oparciu o sprawdzenie czy PESEL ma status ZGON w replice CWU oraz sprawdzenie czy data wystąpienia recepty nie jest późniejsza niż data zgonu pacjenta.

W przypadku wystąpienia takiej sytuacji system informatyczny zwraca błąd z komunikatem.

W przypadku stwierdzenia błędnie sprawozdawanych danych, Fundusz zwraca się do apteki z prośbą o dostarczenie kopii recepty wraz z otaksowaniem, poświadczonej za zgodność z oryginałem. W sytuacji niezgodności danych na recepcie z danymi sprawozdawczymi, apteka jest wzywana do złożenia korekty.

W przypadku, gdy dane na recepcie są zgodne z danymi wykazanymi w raporcie aptecznym i wskazują na wystawienie recepty po dacie zgonu, osoba, która wystawiła receptę, jest proszona o wyjaśnienia.

Odpowiedź prezesa NFZ na pismo szefowej NRA w załączniku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH