NFZ spóźnia się z wypłatami za leki refundowane

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIA Częstochowa/ŁS/rynekaptek.pl   05-03-2015, 14:38

NFZ spóźnia się z wypłatami za leki refundowane W wielu przypadkach aptekarze na zapłatę czekają miesiącami (fot. PTWP)

Apteki z Częstochowy i okolic skarzą się na zbyt późno otrzymywane zwroty pieniędzy z tytułu refundacji za wydane leki dla uprawnionych. W wielu przypadkach na zapłatę czekają miesiącami.

W sprawie opóźnień wypłat za leki refundowane postanowiła interweniować Częstochowska Okręgowa Izba Aptekarska.

Szef izby, Piotr Stojek zwraca uwagę, że komunikaty na portalu oddziału Katowickiego NFZ, informują o częstych awariach lub innych zdarzeniach technicznych uniemożliwiających wygenerowanie wydruków papierowych, które są podstawą do wypłaty.

- Problem opóźnień płatności powoduje znaczne perturbacje finansowe szczególnie dla małych aptek, które i tak są na granicy rentowności, a kilkudniowe opóźnienia grożą bankructwem tych aptek – pisze Piotr Stojek w liście do Dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Samorząd z Częstochowy przedstawia propozycję, jak problem rozwiązać.

- Proponujemy, aby w czasie awarii komputerów lub innych przeszkód technicznych leżących po stronie NFZ, dokonywać wpłat za wydane przez aptekę leki podlegające refundacji po otrzymaniu tych danych tylko w formie elektronicznej, bądź sprawozdań wygenerowanych po stronie apteki, co każdy apteczny program komputerowy umożliwia, tak jak to było przed rokiem 2012 – czytamy w piśmie.

Piotr Stojek dodaje, że problem z opóźnieniem wypłat za leki refundowane w woj. śląskim przybrał skalę niespotykaną w innych regionach kraju.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH