NFZ wyjaśnił zasady wyceny leków recepturowych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIA Łódź/ rynekaptek.pl   01-06-2016, 13:28

NFZ wyjaśnił zasady wyceny leków recepturowych

Wydział Gospodarki Lekami NFZ udzielił odpowiedzi na pytania Komisji ds. Aptek Ogólnodostępnych łódzkiej OIA. Dotyczyły one m.in. w jaki sposób wycenić (ile ryczałtów) lek recepturowy.

Na pytanie o sposób wyceny leku recepturowego – maść 400g, NFZ odpowiedział, że - zgodnie z § 8. 2a. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich - w przypadku recept, o których mowa w ust. 2, na maści, kremy, mazidła, pasty albo żele do stosowania na skórę, można przepisać dziesięciokrotną ilość leku recepturowego, ustaloną na podstawie przepisów określających leki, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne stosowane przy sporządzeniu leków recepturowych.

Zgodnie zaś z § 3. 1. 6 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2012 r. w sprawie leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne przy sporządzaniu leków recepturowych, ustala się ilość leku recepturowego, którego dotyczy odpłatność ryczałtowa, w postaci: maści, kremów, mazideł, past oraz żeli - do 100 gramów.

W przypadku recepty, na której zapisano 400g maści, należy pobrać od pacjenta wartość odpowiadającą czterem ryczałtom.

Kolejne pytanie dotyczyło tego, czy lek robiony, który zawiera w składzie antybiotyk i spirytus należy wycenić jałowo oraz czy leki recepturowe, które mają w opisie recepty np. „na ranę”, „do płukania pęcherza moczowego”, ale nie zawierają w składzie antybiotyku należy wycenić jałowo?

Zgodnie z odpowiedzią, koszt wykonania leku recepturowego jest ustalany w zależności od postaci leku i wynosi: 24,66 zł - dla postaci leków wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 11 i ust. 2. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2012 r. w sprawie leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne przy sporządzaniu leków recepturowych:

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH