NFZ zweryfikuje, czy pacjent miał prawo do leku na receptę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MS/rynekaptek.pl   12-01-2017, 08:29

NFZ zweryfikuje, czy pacjent miał prawo do leku na receptę Jeśli okażę się, że pacjent nie posiada ubezpieczenia, będzie musiał ponieść koszty leków przepisanych na receptę.

Jeśli pacjent potwierdzi prawo do świadczeń, otrzyma receptę na lek refundowany. Natomiast jeżeli weryfikacja NFZ wykaże, że pacjent faktycznie nie miał takiego prawa, będzie musiał zwrócić koszty refundacji leków – wyjaśnia Milena Kruszewska, rzecznik MZ.

Od 2017 roku wszyscy pacjenci posiadający prawo do świadczeń są bezpłatnie przyjmowani przez lekarzy POZ.

Tymczasem w przychodniach rodzinnych nadal obowiązuje e-WUŚ, czyli konieczność weryfikacji ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarze mają jednak wątpliwości jak przyjmować nieubezpieczonych pacjentów - za darmo czy odpłatnie?

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia: obowiązujące od stycznia tego roku rozwiązanie ma charakter przejściowy. Od stycznia 2018 roku, wprowadzając zmiany systemowe, resort zamierza odejść od zasady ubezpieczenia zdrowotnego.Wówczas wszyscy pacjenci, którzy będą potrzebowali pomocy medycznej, otrzymają ją na równych zasadach.

Resort informuje, że koszty pomocy lekarza POZ udzielonej osobie nie posiadającej prawa do świadczeń, jeżeli złożyła ona oświadczenie o przysługującym prawie do świadczeń opieki zdrowotnej (lub system e-WUŚ potwierdził jej prawo do świadczeń), poniesie NFZ. Fundusz sfinansuje te wizyty na dotychczasowych zasadach.

- Wprowadzane regulacje dotyczą niedochodzenia przez Fundusz kosztów udzielonego świadczenia z zakresu POZ od osoby, której prawo do świadczeń nie zostało potwierdzone - podkreśla Milena Kruszewska.

Zaznacza, że rozwiązanie to nie dotyczy kosztów poniesionych przez Fundusz na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne dostępne w aptece na receptę wystawioną przez lekarza POZ.

- Jeśli pacjent potwierdzi prawo do świadczeń, otrzyma taką receptę, jaką otrzymuje osoba posiadająca prawo do świadczeń. Ale jeśli weryfikacja prowadzona przez Fundusz wykaże, że pacjent nie miał takiego prawa, będzie musiał zwrócić koszty refundacji leków - wyjaśnia rzeczniczka MZ.

W imieniu resortu zdrowia deklaruje jednocześnie, że lekarze POZ nie poniosą żadnych konsekwencji finansowych związanych z wypisywaniem recept dla pacjentów, którzy złożyli nieprawdziwe oświadczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH